Za medveďmi do Kladna

Hodnotenie

Medveďku, daj labku, pôjdeme na svadbu…

Túto pesničku si Kamilka spieva posledné dni dosť často. Zapojí do toho aj svojich plyšových medvedíkov. Je mi to jasné, dávno sme sa nevybrali za zvieratkami. Dnes bolo na čase to napraviť. Vybrali sme sa za medveďmi do neďalekého Kladna.

Diaľnica D6 nás doviedla na 16. exit, odkiaľ sme sa doviezli na parkovisko k rozhľadni Kožova hora Cesta po odbočení z hlavnej cesty pokračuje asfaltovou lesnou cestou cca. 185 m na parkovisko. POZOR! Po lese (aj na okraji) sa pohybuje vysoká zver (srnca sme mali možnosť vidieť tiež, ušiel na rev motora). Rozhľadňa nebola prístupná, na vrch sme sa nedostali.

Za medvedicami Míšou a Martou sme sa tešili. Auto sme nechali na bezplatnom parkovisku v ulici Zádušní v širšom centre Kladna naproti kladenskému zámku. K zámku patrí aj zámocký park s medvedáriom. Vstup do medvedária i zámockého parku je zdarma. Mesto sa o park príkladne stará, všade sú lavičky, odpadkové koše, nájdete tu aj fontánu, detské ihrisko a uprostred parku veľký výbeh pre dve medvedice. Tie v Moravských Budějoviciach zanechal ukrajinský cirkus. Mesto Kladno sa ich ujalo a vytvorilo im nový domov. Sú to matka s dcérou, paradoxom však je, že sa spolu vo výbehu neznesú. Preto ich vypúšťajú na striedačku. My sme mali šťastie, že sa medvedici chcelo predvádzať sa v tomto teplom počasí. Vykúpala sa v bazéne, hrala sa s dreveným polienkom, bola naozaj rozkošná. Kamilke sa veľmi páčila.

Po dobrej hodine v medvedáriu sme si ešte išli pozrieť mesto. Centrum mesta tvorí Náměstí starosty Pavla a dominujú mu 3 stavby: Kostel Nanebevzetí Panny Marie, radnica so sídlom magistrátu mesta Kladna a Mariánske súsošie. Z námestia sme prešli triedou T. G. Masaryka, ktoré tvorí pešiu zónu na Floriánské náměstí. Tu nájdete barokovú kaplnku sv. Floriána a kašnu s vodou so slnečnými hodinami. Bolo teplo, Kamilka si chcela ovlažiť nohy v kašni. A čľup… Ono sa to nezdá, ale voda v kašni bola po kolená. Nevadí, teplo je 🙂 Naproti kašni je infocentrum, kde sme sa zastavili pre pohľadnicu do zbierky a pre pečiatky. Kamilka mala chuť na zmrzlinu, tak sme triedou T. G. Masaryka postupovali ďalej. Narazili sme na kašnu so sochou sv. Jana Nepomuckého, kde si Kamilka opäť ovlažili ruky. Na môj vkus je tu veľa betónu a málo zelene. Cestou späť na parkovisko sme sa zastavili na zmrzlinu, ktorú sme si vychutnali na ihrisku vedľa parkoviska.

Ihrisko sa Kamilke veľmi páčilo, zvlášť tobogánová šmýkačka, ktorú s obrovskou radosťou skúšala znova a znova.

Bolo to veľmi príjemne strávené popoludnie. Videli sme opäť kúsok prírody i pamiatok, a to všetko neďaleko stovežatej metropoly. Zájdite za medvedicami, budete určite nadšení.

 

 

Východzí bod: Zádušní, Kladno

Cieľový bod:  Zádušní, Kladno