Vodné hrátky v Malešickom parku

Hodnotenie

Tento týždeň vládne v Prahe extrémne teplo. Som z juhu, na teplo som zvyknutá, ale keď ortuť teplomera lenivo stúpa a zastaví sa na 37 °C, to je už veľa aj na mňa. Všetko je rozpálené, no kam zdrhnúť pred teplom? Na vodné hrátky v Malešickom parku!

Autobus č. 207 (mimoriadne zavedený do Malešíc počas letných prázdnin) nás doviezol do zastávky Plaňanská. Zo zastávky je to do parku sotva 5 minút pomalou chôdzou.

Park nedávno prešiel revitalizáciou a mestská časť Praha 10 si dala naozaj záležať. Okrem parádneho ihriska tu vybudovali oddychovú zónu s témou vody. Voda, voda, voda. To jediné je v tejto horúčave osviežujúce. Pri vchode do parku môžete zazrieť fontánu a vodné kaskády. Sem sa Pražania chodia osviežiť, deti s radosťou cákajú vodu či sa v kaskáde prechádzajú. Hoci tu je na to výslovný zákaz. Nad kaskádou však pravé vodné hrátky začínajú. Nájdete tu vodné mlynčeky (vrtule s lyžicami na koncoch), ktoré pri vypustení vody z hrádze voda roztočí a voda padá do spodného bazénku; vodný les (pumpovaním alebo hojdaním sa na rukoväti sa pumpuje voda do trisiek, ktoré vytvárajú rôzne tvary a tvoria les); Archimedove šróby (točením šróbov sa voda cez závity pumpuje hore až sa prečerpá zo spodného bazénika cez žľab do vrchného) – starý systém vodného čerpadla; Nautilov – vodných slimákov (princíp Archimedových šróbov, cez ulitu slimáka sa voda prečerpáva zo spodného bazénika cez žľab do horného bazénika); veterný mlyn na čerpanie vody (voda sa odčerpáva cez žľaby do bazénika), 2 pumpy na studňu (to Kamilku bavilo zo všetkých atrakcií najviac), obrovskú fontánu (deti môžu behať medzi triskami), hrací kameň (pri potretí vodou kameň vydáva zvuk ako pri hraní na sklenený pohár) a hojdaciu píšťalu (3 pohyblivé trámy pri prehýbaní zo strany a stranu vydávajú zvuky píšťal. Počas všetkých atrakcií sú deti v kontakte s vodou, čo je v tomto počasí veľmi príjemné.

Celý zážitok je umocnený detským ihriskom v hornej (pre väčšie deti) aj spodnej časti areálu (pre menšie deti). My sme dnes navštívili to horné (keďže na spodnom sme varené-pečené skoro stále). Sú tu hojdačky, lodné telefóny (pri hovorení sa cez vodu odráža zvuk), lanová preliezka, kamenná harfa a zvonkohra (tvorená z 9 štvorcov, skákaním alebo prejdením po štvorcoch vyjde tón, čím sa rýchlejšie skáče, tým ucelenejší zvuk zvonkohra vyhráva). Pre športu chtivých je tu aj workout.

Príjemne ma prekvapil altán s možnosťou posedenia, murovanými toaletami, množstvom lavičiek a odpadkových košov. Dobrý dojem vyvolávalo aj ekologické riešenie osvetlenia pomocou solárnych panelov, ktoré následne večer dodávajú osvetlenie v parku (každá lampa v hornej časti má svoj malý solárny panel). Fotíte deti o dušu a vybije sa Vám telefón? Nevadí. Mestská časť myslela aj na toto. Pri toaletách nájdete krytý pultík s 3 USB portami na nabíjanie elektroniky.

Za mňa palec hore 🙂 Kamilke sa z vodných hrátok najviac páčila pumpa na studňu a Archimedove šróby. Vybláznila sa do sýta a bolo to veľmi príjemne strávené dopoludnie. Keď budú tieto extrémne teploty pokračovať, budeme tu asi veeeeeľmi často 🙂 Ako bojujete s letnými horúčavami Vy?

 

 

Východzí bod: Malešický park

Cieľový bod:  Malešický park