Rakovník

Hodnotenie

Bolo krátko po jednej poobede a nám sa ešte z Lužnej nechcelo domov. Čo s načatým dňom, keď sme už raz tu? Rozhodli sme sa teda poobedie stráviť v neďalekom Rakovníku.

Cesta z Lužnej trvala 10 minút. Kamilka nestihla ani zaspinkať a už vystupovala na parkovisku Spalova za budovou Jednoty. Mali sme šťastie na posledné voľné miesto. Toto parkovisko je bezplatné, na ostatných sa parkuje za poplatok.

Parkovisko Spalova je ideálnym východzím bodom k prehliadke mesta. Je totiž naproti Pražskej bráne, ktorá je vstupnou bránou do historického centra mesta. Hneď za bránou sa nachádza Múzeum T. G. Masaryka s dvorom s plastikami, ktoré Kamilku zaujali natoľko, že sme sa tu museli zastaviť. Preskúmala sochy a pokračovali sme v objavovaní mesta, až sme zakrátko narazili na Veľkú zvonicu vedľa kostola sv. Bartolomeja. Veľká zvonica dodnes funguje a zvony vydávajú nádherný zvuk. Kostol sv. Bartolomeja dominuje Husovmu námestiu a tvorí dominantu Rakovníka. Prekvapilo ma, že kostol má bezbariérový vchod. To som ešte u žiadneho kostola nevidela! Interiér sme mohli vidieť cez sklo.  Zastavili sme sa pri rázcestníku, ktorý je dôležitým oporným bodom pre naše ďalšie putovanie. Porozhliadli sme sa po námestí a našli sme to, čo sme hľadali… Infocentrum! Kde inde si skočiť pre informácie, čo je tu k videniu a pre pohľadnicu, ak nie práve sem? Musím povedať, že pracovníci infocentra mali čo robiť, bolo tam dosť ľudí. Ale aj výber pohľadníc a ďalších upomienkových predmetov. Zatiaľ čo Kamilka usilovne pečiatkovala pohľadnice, mi veľmi sympatický pracovník infocentra ochotne vysvetlil, čo môžeme vidieť, čo určite nevynechať a čo by sa aj malej výletníčke mohlo páčiť. Nevynechal samozrejme ihrisko. Dostali sme aj mapku, aby sme nezablúdili, kde mi vyznačil vztyčné body. Takto nejako má infocentrum vyzerať. Po Čáslavi veľmi kladne hodnotím aj Rakovník. Pokračovali sme Husovým námestím, kde sme videli Mariánsky stĺp so sochami svätých, radnicu, budovu pošty a kdesi neďaleko sa črtala strecha Vysokej brány. Kamilka si dala zmrzlinu a bola podľa jej slov „mňam mňam“. Miernym stúpaním do kopca sme sa dostali k pítku pri Vysokej bráne a za rohom sa brána týčila do výšky. Po Pražskej bráne bola aj Vysoká brána vstupom do mesta a bola súčasťou mestského opevnenia, ktoré sa zachovalo dodnes.

Vrátili sme sa za kostol sv. Bartolomeja, kde začína mestský park zvaný Čermákovy sady. Tu sme sa zastavili pri soche T. G. Masaryka, pred ktorou je striekajúca fontána. Park je krásne udržiavaný, je tu čisto, lavičky, odpadkové koše, ideálne miesto na odpočinok a relax. Naproti soche prezidenta Masaryka je budova sokolovne.

Za ňou park pokračuje popri potoku ďalej a asi po 5 minútach chôdze sme natrafili na ihrisko. Kamilke nebolo viac treba. Vyskočila z kočíka a hor sa všetko vyskúšať. Nájdete tu šmýkačku, hojdačky na pružinách, hojdačky bez opierky, kolotoč, preliezku, lanovú pyramídu a fitness prvky. Hoci je ihrisko v parku, jeho veľká časť je na priamom slniečku, čo uprostred takého horúceho dňa, ako bol dnes, nie je veľmi príjemné. Z ihriska však napriek tomu bola nadšená a plnými dúškami si ho užívala.

Rakovník ma prekvapil čistotou, v meste ani v parku som neobjavila neporiadok, všade bolo dosť odpadkových košov, WC na námestí, pamiatky dobre značené a infocentrum funguje na jedničku. Je vidieť, že radnica sa stará, aby sa domáci, turisti či návštevníci cítili v meste príjemne. Vrele ODPORÚČAM.

Web: http://www.mesto-rakovnik.cz/

Východzí bod: parkovisko Spalova, Rakovník

Cieľový bod: Husovo náměstí, Rakovník