Podzimní slavnost alebo Farby prírody

Hodnotenie

Dnes sa oficiálne začala jeseň. Síce počasie a príroda okolo s kalendárom veľmi nesúhlasia, lebo jeseň privolali skôr, odo dneška sa však s nástupom nového ročného obdobia musíme zmieriť. Jeseň dokáže byť rovnako krásna ako jar či leto. Aby sme sa o tom presvedčili, vybrali sme sa s Kamilkou na krásnu akciu s názvom Podzimní slavnost anebo barvy přírody, poriadanú rodinným a kultúrnym centrom Nová Trojka.

Oslavy jesene boli naplánované na 16:00 h. Vstupné vo výške 150 Kč/rodina sa vyberalo na recepcii. Celá akcia bola rozvrhnutá do 4 stanovíšť vždy podľa témy. Na každom stanovišti bola lektorka, ktorá nás oboznámila s dielničkou (Čo sa tam tvorí? Ako? Čo sa k tomu používa?), následne dieťa zaujalo miesto za stolíkom a začalo tvoriť. Kamilka to poňala svojsky, snažila sa byť samostatná, aj keď sa občas bez pomoci lektorky či mňa nezaobišla.

Začali sme v dielničke Jablkové pečiatky (Jablíčková tiskátka). Mali sme za úlohu pomocou farieb na textil pomaľovať rozkrojené jabĺčko a následne ho odtlačiť na plátennú tašku, čím vznikol obrázok odtlačku jablka v rôznych farbách. Kamilka bola úplne samostatná pri natieraní jabĺk, sama ako profesionál držala štetec, maľovala na jablko a zaťukaním ho odtlačila na tašku. Veľmi ju fascinoval každý novovytvorený obrázok. Na konci odtláčania sme spoločnými silami dokreslili jablkám stopku. Tašku sme nechali uschnúť, pri odchode sme si ju vyzdvihli a odniesli si v nej domov výtvory z ďalších dielničiek.

Kým nám taška schla, pokračovali sme do dielničky s názvom Kytičky a houbičky. Tu mala Kamilka za úlohu vytvoriť slnečnicu pomocou papiera, lepidla, krepového papiera, šnúrky a vrúbkovaného papiera. Pre 2 ročné dieťa bola táto úloha náročnejšia, tak som jej na striedačku s lektorkou asistovala. Keďže máme kuchyňu ladenú do motívu slnečnice, tento dekoratívny doplnok sa nám náramne hodil. Výsledok nenechal na seba dlho čakať a bol naozaj krásny. Druhou úlohou bolo vyrobiť z vrúbkovaného papiera, lepidla a špajdle hríb. Originálny nápad (ktorý budeme počas dlhých zimných večerov rozvíjať) sa tešil veľkému nadšeniu. Nehľadiac na to, že Kamilka bola zababraná od lepidla (voda bola k dispozícii, tak žiadny problém :-P), finálny produkt bol ohromný. Perfektná dekorácia do kvetináča alebo do truhlíka.

Aká by to bola jeseň bez opadaných stromov? V poradí tretia dielnička (Kouzelný strom) bola zameraná na stromy. Úlohou bolo vytvoriť na papier strom z lepidla, modelovacieho piesku, jarabiny a toboliek zo stromu. Kamilka sa pri tejto úlohe vyhrala hlavne s korunou stromu. Oranžové guličky sa jej náramne páčili.

Potrebný materiál, pomôcky a pracovný postup nájdete na sesterskom blogu v článku Podzimní slavnost alebo Farby prírody.

Posledné stanovište bolo akousi odmenou za tvorivú činnosť. Nieslo názov Malá mňamka a deti aj s doprovodom mali za úlohu urobiť si jednohubky z pripravených ingrediencií a zjesť ich. K dispozícii bola šunka, syr, maslo, pomazánka, rohlík, zelenina (reďkovky, uhorky, paradajky, paprika), ale aj slaná a sladká torta, dyňová polievka a štrúdľa.  Kamilka sa nedala dvakrát ponúkať, zjedla, čo sa do nej zmestilo, dobrý apetít nezaprela. 🙂

Zlatým klincom dnešného kreatívneho dňa bolo rozprávkové divadlo o nezbednom jabĺčku. Lektorka zapojila do predstavenia všetky deti. Tie si mali vyžrebovať plyšové zvieratko, ktoré bolo zakomponované do deja. Kamilka naviac dostala aj zvonec, ktorým odštartovala aj zakončila predstavenie. Zvuk zvonca sa jej veľmi páčil, ako aj divadlo samotné.

Nádherná akcia, na ktorej sa nám s Kamilkou veľmi páčilo. Pokiaľ sa bude organizovať aj budúci rok, určite prídeme. Domov sme si odniesli vlastnoručne pomaľovanú tašku a v nej 3 parádne dekorácie.

 

 

Web: http://nova-trojka.cz/

 

Východzí bod: Nová trojka, Jeseniova 19, Praha 3

 

Cieľový bod:  Nová trojka, Jeseniova 19, Praha 3