Muzeum ČD Lužná u Rakovníka

Hodnotenie

„Kamilka ako robí mašinka?“ Na túto otázku Kamilka pokrčí rúčky a začne napodobňovať vláčik. Aj v jej obľúbenom Spievankove spievajú pesničku o vláčiku (Ide, ide vláčik). Tak ukončite výstup a nástup, výpravca zamáva plácačkou a ide sa… Kam? No predsa do Muzea Českých dráh v Lužnej u Rakovníka!

Na tento výlet ma inšpirovala moja bývalá kolegyňa a dnes už tiež mamina Renata. Na sociálnej sieti mala fotky z tohoto múzea a mne sa veľmi páčili. Dnešný cieľ bol teda jasný…

Je posledný prázdninový piatok, tak to treba využiť. Po raňajkách sme vyrazili smer Lužná u Rakovníka. Cieľ bol 60 km vzdialený a cesta trvala necelú hodinku. Diaľnica D6 nás doviedla na 32. exit, odkiaľ sme pokračovali po okrskách. Je to pekná trasa, cesta vedie cez les (pozor na výskyt zveri!), k múzeu je pekne značená. Do obce Lužná u Rakovníka sme dorazili krátko po 10:00 h. Bezplatné parkovisko patriace k múzeu sa nachádza v areáli Českých dráh. Nie je tu veľa miest, ale dá sa zaparkovať. Prejdete cez železničné priecestie a uvidíte vstup do múzea s veľkou tabuľou vzdialené od parkoviska necelé 3 minúty chôdze.

Pri vstupnej bráne sa nachádza pokladňa s veľmi príjemnou pani, ktorá nielen vyberá vstupné, ale aj informuje, čo kde môžeme nájsť (keď videla, že som s kočíkom nezabudla podotknúť dôležitú informáciu – CELÉ múzeum je BEZBARIÉROVÉ), kde nájdeme detské ihrisko, WC, reštauráciu a vnútornú expozíciu. Vstupné je 90 Kč/ dospelý, Kamilka išla zadarmo.

K videniu sú tu lokomotívy a vagóny z rôznych období, reštauračné vozne, lôžkové a lehátkové vagóny, poštový a spešninový vozeň, pivovarský vagón, nákladné i osobné súpravy, rôzne stroje a nástroje umožňujúcu plynulú premávku vlaku (výhybky, váhy, koľajnice…), parné lokomotívy a mnoho ďalších.

Zaujímavosťou je točna, okolo ktorej sú zaparkované parné lokomotívy. Tie sa Kamilke páčili najviac.

V reštauračnom vozni nájdete reštauráciu s možnosťou občerstvenia, kúpiť si tu môžete aj teplé jedlo, nanuky, limonády a nealko. V budove pred reštauračným vozňom je vnútorná expozícia železnice. Nájdete tu malú železnicu so všetkým, čo k nej patrí (tunely, výhybky, vlaky, stanice…), sprievodkyne vo vlaku, tipy cestovných lístkov, rôzne stroje a prístroje.

Hneď vedľa sa nachádzajú toalety (i pre invalidov, avšak bez prebaľovacieho pultu) v dobrom stave. Pred vnútornou expozíciou je k videniu úzkokoľajná železnica s ukážkou vagónov.

Za budovou expozície nájdete aj dielňu, kde sa vlaky opravujú a za ňou je vybudované detské ihrisko s tematikou vlakovej dopravy. Kamilka samozrejme po prejdení múzea dostala možnosť vyšantiť sa na ihrisku a aj ju patrične využila. Okrem pieskoviska vyskúšala šmýkačku, hojdačku, vagóny, bola na chvíľu rušňovodič a nezabudla ani na pružinovú hojdačku. Ihrisko sa jej veľmi páčilo. Chcem však upozorniť, že povrch je pokrytý takým tým typickým čiernym prachom nachádzajúcim sa na železniciach. Pri páde sú deti z toho parádne špinavé!

Môj dojem z tohoto múzea bol viac ako pozitívny. Bezbariérovosť je veľkým plus pre malé deti v kočíku, v areáli je čisto, nachádza sa blízko lesa v krásnom prostredí a stromy sem vrhajú príjemný tieň. Detské ihrisko je celé v tieni, čo som v tento teplý deň naozaj ocenila. Všetko je označené, popísané, za poplatok je možné absolvovať aj prehliadku so sprievodcom. V areáli je k dispozícii množstvo lavičiek s odpadkovými košmi aj WC bez poplatku v relatívne dobrom stave.

Bolo krátko po poludní, múzeum sme mali prejdené, ihrisko vyskúšané a celé poobedie nás ešte len čakalo. Slniečko svietilo, tak prečo už ísť domov? Tak sme sa rozhodli poobede preskúmať neďaleký Rakovník. Aké to bolo? Kliknite sem.

 

 

Web: http://www.cdmuzeum.cz/

Východzí bod: parkovisko v areáli ČD Lužná u Rakovníka

 

Cieľový bod: Muzem ČD Lužná u Rakovníka