Hrad Rotštejn a Klokočí průchody

Hodnotenie

DEŇ 3: ROTŠTEJN A KLOKOČÍ PRŮCHODY – 1. časť

Ráno nám začalo poprchávať. No my sme sa nenechali odradiť a napriek zamračenej oblohe sme vyrazili za ďalším dobrodružstvom. Cieľ cesty bol jasný – ROTŠTEJN.

Hrad Rotštejn je schovaný v lese, z príjazdovej cesty nie je veľmi vidieť. Parkovisko sa nachádza cca. 150 m od hradu blízko obce Klokočí (odporúčam zadať do navigácie súradnice GPS). Je tu pár miest na parkovanie, my sme mali šťastie a zaparkovali sme na posledné voľné miesto. Keby sa Vám to náhodou nepodarilo, ďalšie parkovisko nájdete o 300 m ďalej. Obe sú zdarma.

Podľa rázcestníka na parkovisku sme sa vydali po žltej turistickej značke rovno do lesa. Nenáročným terénom sme prešli asi 150 m a zazreli sme zrúcaninu hradu. Značka nás doviedla až k pokladni. Vstupné činilo 40 Kč dospelí, dieťa a pes mali vstup zdarma. Na hrade nás čakala sprievodkyňa, ktorá zodpovedala na pár otázok. Samotnú prehliadku sme absolvovali samy. Dozvedeli sme sa, že hrad Rotštejn je zrúcaninou vďaka prírode (kvôli zvetrávaniu pieskovca), že studňu hĺbili šikovne zohrievaním pieskovca (založili vatru na vyhradené miesto a teplom pieskovec povolil a rozpadol sa na prášok. Následne sa vzala lopatka a vedierko ako na pieskovisku a piesok sa jednoducho lopatou vybral. Presne ako to robia deti na pieskovisku.), že to, čo z neho vidíme teraz o pár desiatok rokov môže mať úplne inú podobu, keďže sa pieskovec rýchlo rozpadá. Na konci prehliadky sme mali možnosť ochutnávky chleba. Na výber bolo snáď 7 druhov. My sme si s Kamilkou vybrali s dyňovými semienkami. Posilnené sme sa vybrali ďalej.

V podhradí nájdete lavičky, gril, môžete si kúpiť pohľadnice na pamiatku. Odpadkový kôš nenájdete, treba mať na pamäti bordel pytlík 🙂

Z hradu sme pokračovali na Klokočí průchody po žltej cca. 1 km. Hmm 1 km ale aký! Pre mňa s Kamilkou paráda, pre babičku nadľudský výkon 🙂 Prevýšenie bolo len mierne, za to túra ponúkala nádherné výhľady, prírodné scenérie, rokliny, pieskovcové úkazy (nanuk), lezenie po kamenných schodoch raz strmo hore, inokedy strmo dole. Terén je stredne náročný, vhodný so psom i s deťmi (bez kočíku). POZOR! Treba dbať na zvýšenú opatrnosť pri lezení po schodoch, pieskovec sa šmýka! Na 1. skalnej vyhliadke sú lavičky s odpadkovým košom. Nielen že sa pokocháte krásnym výhľadom, môžete si pri tom aj odpočinúť, prípadne sa posilniť proviantom z batôžku. Cestou k rázcestníku sme si spievali a užívali si krásnu prírodu. Prestalo aj pršať, čo nás mimoriadne potešilo. Pri rázcestníku Klokočí průchody si môžete po náročnejšom lezení odpočinúť buď na skalnej vyhliadke cca. 10 m (je tu aj odpadkový kôš) alebo na lavičkách priamo pri rázcestníku.

Rázcestník viedol naše kroky ďalej po červenej značke do obce Klokočí vzdialenej 0.5 km. Kamilka videla v obci ovečky, no to bolo radosti. Obed sme si dali v reštaurácii u Hasičů, kde ponúkajú hotovky v obmedzenom režime (vyprážaný syr, hermelín či karfiol + hranolky). Žiadna sláva, no teplé jedlo poteší. Reštaurácia sa nachádza pri vyššie spomínanom druhom parkovisku. K autu sme to mali 300 m, zdravotná prechádzočka po obede dobre padla všetkým. Spolu sme prešli iba 2 km, no kondične sa to rovnalo dobrému tréningu.

Kamilka dobyla svoj ďalší hrad, na chalupu si brala ďalšiu opečiatkovanú pohľadnicu, zistila, že hrabať sa v pieskovisku má svoj historický význam a to ešte netušila, že len čo vytuhne v aute a znova otvorí očká, zistí, že pred nami je dnes ešte ďalšie dobrodružstvo. Aké? Prečítajte si 2. diel 🙂

 

 

Web: http://www.hradrotstejn.info

Východzí bod: parkovisko pod hradom Rotštejn

 

Cieľový bod: Klokočí průchody