Hrad a jaskyňa Nedamy

Hodnotenie

Pokličky zdolané! Na schodoch sme si krásne rozcvičili nohy a boli sme s Kamilkou rozbehnuté na ďalšiu túru. Autom sme sa zviezli do obce Kokořínský důl, vzdialenej iba 5 minút autom z parkoviska pod Pokličkami.

Zaparkovali sme na parkovisku pri hoteli Kokořín. Na recepcii som zaplatili poplatok za parkovanie 60 Kč/deň. Pod hotelom je prístrešok s lavicami a stolom, no okrem nich tu nájdete aj elektronické informačné zariadenie na vyhľadávanie turistických cieľov v okolí a stojan s letáčikmi.

Vedľa neho sa nachádza turistický rázcestník Kokořín – Dolina, ktorý ukazoval cieľ nášho dnešného putovania – Hrad a jaskyňu Nedamy. Rázcestník nás informoval, že pôjdeme po zelenej turistickej značke smerom k Táborisku u Slávku 1 km. Trasa vedie spočiatku po hlavnej ceste bez chodníka, potom odbočuje do lesa. K prvému rázcestníku pri Táborisku u Splávku je trasa nenáročná, po rovinke. Značenie je naozaj výborné. Pri táborisku nás rázcestník viedol ďalej po zelenej značke. Cieľ našej dnešnej výpravy mal byť za 0.5 km. Trasa začína stúpať miernym prevýšením, miestami stúpa prudko hore.

 

Kamilka si cestu skrášlila zbieraním lúčnych kvietkov. Pri každej značke si odtrhla jeden. Bavilo ju hľadať značky rôzne po stromoch, kameňoch alebo pňoch. Prudké stúpanie je síce iba 0.5 km, no časovo je to približne rovnaké ako pri nenáročnom začiatku k táborisku. Nedamy sme mali na dosah, cesta ich krásne obchádza, aby sme mali výhľad na každé zákutie. Sú to pozostatky chodiska, priechodu a gro tvorí samotná jaskyňa.

Schody vedú ďalej smerom na Vojtěchov. Pri jaskyni sme si dali oddych, olovrant a posilnené proviantom sme cez priechod vydali na cestu späť. Kamilka sa rozhodla, že lesné zvieratká poteší spevom a začala vyspevovať. Keď dodala:

Maminko, zpívej taky.

nemala som inú možnosť, než jej vyhovieť 🙂 Od Táboriska u Splávku sa rozhodla, že si dáme preteky. Utekali sme až po východ z lesa na cestu. Pri prístrešku sme dorazili zvyšok proviantu a vody, nasadli sme do auta a odfrčali domov.

Bol to krásny výlet, obe sme si ho moc užili. Musím vyzdvihnúť prístrešok s info panelom, turista, ktorý je tu prvýkrát ako my, si môže nájsť vo východisku informácie potrebné k túre, má kde zaparkovať, prípadne sa aj najesť (naproti cez cestu je parkovisko ku hradu Kokořín s bufetom). Je tu aj odpadkový kôš, dokonca  na separovaný odpad. Okolie čisté s lavičkami a stolom práve na oddych a proviant. Keďže v lese po trase žiadne lavičky ani odpadkový kôš nie je, práve možnosť sadnúť si vo východzom bode hodnotím ako veľké plus. Výlet je vhodný pre rodiny s deťmi i so psom. Neodorúčam pre kočíky kvôli náročnejšiemu stúpaniiu v druhej polovici trasy.

 

 

Východzí bod: parkovisko pri hoteli Kokořín, Kokořín – Dolina

 

Cieľový bod: hrad a jaskyňa Nedamy