Brána Českého raja a rozhľadňa Hlavatice

Hodnotenie

Z Klokočí sme odchádzali v sprievode pekného počasia. Bolo krátko po druhej poobede, škoda sa tak skoro vrátiť na chalupu. Tak sme sa vybrali za ďalším dobrodružstvom, ktoré nám dnešný deň priniesol.

Byť v Českom raji a neprejsť jeho bránou je ako ísť do Prahy a nevidieť orloj či Karlov most. A keďže sme nechceli zaostať, vybrali sme sa poobede práve tam. Auto sme zaparkovali na parkovisku pri penzióne Pod Hlavaticí. Poplatok za parkovanie sa nevyberá (auto musíte nechať mimo parkoviska určeného pre hostí penziónu).

Rázcestník Pod Hlavaticí ukazoval na červenú turistickú značku smerom k rozhľadni Hlavatice. Po cca. 250 m stúpania sme dorazili do brány Českého raja. Tvorí ju drevená socha brány, labyrint a drevené sochy predstavujúce ľudské vlastnosti, ktoré sú vysvetlené na kameni vedľa sochy. Nájdete tu napríklad múdrosť, vernosť či spravodlivosť. V okolí sôch sa dá posedieť, sú tu lavičky. Pre Kamilku bol zaujímavý labyrint, mohla po kamienkoch chodiť po čiare.

Pokračovali sme ďalej po červenej približne 200 m. Značka nás doviedla k veľkej skalnej rozhľadni Hlavatici. K jej vrcholu vedú železné točité schody. Pod rozhľadňou máte možnosť si odpočinúť, sú to lavičky so stolmi aj na prípadný proviant. Z vrcholu rozhľadne dovidieť za pekného počasia ako bolo dnes na hrad Bezděz, vrch Ještěd s rozhľadňou, hrad Frýdštejn (tam sme boli včera – pozri TU) či Příhrazské skály. Výhľad naozaj stál za to.

Bránou sme prešli, rozhľadňu sme navštívili, bol čas pobrať sa na chalupu. Zajtra nás čaká ďalší deň plný poznávania a dobrodružstiev.

 

 

Východzí bod: penzión Pod Hlavaticí

 

Cieľový bod: rozhľadňa Hlavatice