Skalné mesto Hruboskalsko a hrad Valdštejn

Hodnotenie

Tohtoročnú dovolenku sme sa rozhodli stráviť v Českom ráji. Krásna príroda ponúka množstvo turistických trás a krásnych miest dosiaľ nepoznaných. Zároveň je to miesto, ktoré je vhodné pre výlety so skoro 3 ročným dieťaťom i so psom. Je to kraj hradov, zámkov, zrúcanín, pieskovcov a nádhernej prírody.

Východiskovým bodom bola drevenica v obci Žďár, kde sme si celý týždeň užívali pohodu a relax po návrate z výletov. Kamilka tu mala k dispozícii hojdačku, pieskovisko, bazénik, my posedenie vonku pod slnečníkom a gril. A ako to už na chalupe býva, často sme si spievali. Takou našou tohtoročnou hymnou sa stala pesnička Prázdniny, ktorú sa po niekoľkých opakovaniach Kamilka naučila sama.

DEŇ 1: SKALNÉ MESTO HRUBOSKALSKO A HRAD VALDŠTEJN

Už na chalupe som Kamilku pripravovala na dnešnú túru príbehom o skalných škriatkoch, ktoré dokáže odkliať iba dobré dieťa tým, že ich pokorí. Zároveň však v lese zúri zlý čarodejník, ktorý ich zaklial a bude sa všemožne snažiť, aby sme jeho skrýšu neodhalili. Podarí sa Kamilke vyslobodiť skalných škriatkov?

To bola úloha ako lusk. Vydali sme sa teda do Hruboskalska. Hruboskalsko je najväčším skalným mestom v Českom raji. Tvoria ho mohutné pieskovce, ktoré zub času postupne zvetráva. Dá sa na ne liezť, preto sú aj lákadlom pre horolezcov.

Auto sme zaparkovali na parkovisku Lázně Sedmihorky za poplatok 50 Kč/den, ktorý vyberal veselý chlapík pri vjazde. Z parkoviska sme náš dnešný výlet  zahájili po žltej turistickej značke, ktorá nás viedla popri kempingu Podháj 0.5 km (môžete tu posedieť pri jedle či zmrzline, pre deti tu sú k dispozícii 2 trampolíny) k rázcestiu.

Po žltej sme pokračovali aj ďalej smerom k rázcestníku pod Valdštejnom (2 km). Postupne sme odhaľovali krásy Hruboskalska prelezením skalnej veže Mariáš, kde sa po strmom výstupe páčilo Alexovi aj Kamilke. Zostup bol ťažší, ale my sme zdatní turisti… Pokračovali sme ďalej k Čertovej ruke, čo je bývalý skalný hrad. V jeho okolí je lavička na oddych, ktorú babička aj vyskúšala, kým sme my liezli. Videli sme aj horolezcov, ktorí dobíjali skalnú vežu Maják, ktorý tvorí jednu z dominánt Hruboskalska. O tom, že boli v lezení úspešní, svedčí aj vlajúca česká vlajka na vrchole. Turistický chodník je zároveň cyklochodníkom až k odbočke na vyhliadku. V tomto bode chodník pokračuje buď súbežne s cyklochodníkom až k hradu Valdštejn alebo pokračuje schodami hore na vyhliadku. My sme si zvolili schody. Tie nás viedli cestou s krásnymi výhľadmi na Hruboskalské skalné mesto. Videli sme skalné veže Duhovku, Smíšek či Prašivku. Cestou sme narazili i na skaly so stopami. Môj vymyslený príbeh o čarodejníkovi sa zdal byť reálny (hoci som tu nikdy nebola, ale príroda mi poskytovala skvelé námety k dotváraniu príbehu). K pátraniu po čarodejníkovej skrýši sa pridala aj babička. Pokračovali sme v stopách čarodejníka, Kamilka poctivo hlásila turistické značky na stromoch či skalách. V bode, kde sa žltá turistická trasa vedúca vyhliadkou napájala späť na cyklocestu, sme si dali odpočinok. Proviant v batôžku nesmel chýbať a po posilnení a doplnení energie sme sa vydali ďalej. Cestou sme nenarazili ani na jeden rázcestník, čo mi spôsobovalo trochu obavy. Od napojenia sa späť na cyklocestu sme prešli 2 zatáčkami a uvideli sme siluetu hradu Valdštejn vzdialeného iba 750 m.

 

V cieli cesty sme narazili na vôbec prvý rázcestník od Podhája. Pri rázcestníku máte možnosť občerstvenia, aj teplého jedla v Hospodě pod Valdštejnom, či si jedlo zohriať v mikrovlnke (je k dispozícii zdarma zvonku reštaurácie). Je to skvelá možnosť hlavne pre rodičov s malými deťmi, ktoré majú ešte príkrmy. Je tu veľa lavíc so stolmi, kde si jedlo môžete vychutnať, alebo si iba oddýchnuť po výšľape (hrad Valdštejn je prístupný z 3 strán).

Most so sochami svätých (pokus o napodobeninu pražského Karlovho mostu v kratšej verzii) nás doviedol do hradného areálu. Pri vchode je pokladňa (vstupné dospelí 70 Kč, deti do 3 rokov zdarma, pes 20 Kč), obchod so suvenírmi a lavičky. Hrad je krásne zachovalý, o čom svedčí aj udržiavané hradné nádvorie. Keďže Kamilka výklad so sprievodcom nevydrží do konca bez vyrušovania, rozhodli sme sa hrad prebádať samé. Cez palác sme sa dostali na stredné nádvorie hradu. Nájdete tu čisté toalety (bez poplatku) a možnosť posedenia pri laviciach so stolmi. V úplnom rohu nádvoria sme objavili hradnú studňu a… čarodejníka a oslobodených škriatkov! Môj príbeh je reálny! Tu býva čarodejník. Samu ma potešilo, že Kamilka uverila tomu, o čo som sa usilovala, aby dnešnú túru zvládla. Na hrade bez sprievodcu uvidíte kaplnku, hradby, miestnosti pre skladovanie potravín, rôzne výklenky a miestnôstky. Čo sa v nich v dávnych časoch odohrávalo sme sa nedozvedeli, ale tu je priestor na to, aby fantázia išla na plné obrátky bez obmedzenia. A keďže Kamilka je zvedavé dievčatko, na všetko sa dôkladne vypytuje a informácie si v hlavičke častokrát poskladá podľa seba až z toho vyjde nový príbeh. Mám radosť, že sa v nej takto prebúdza fantázia a predstavivosť.

Cestu späť sme zvolili po rovnakej trase s tým rozdielom, že sme ju celú absolvovali po cyklochodníku (POZOR na kolobežky a bicykle!) bez odbočky na vyhliadku. Práve cestou späť sme zistili, že odbočka na vyhliadku míňa jediný rázcestník, ktorý sme tak zúfalo hľadali pri výstupe. Celková trasa z Valdštejna po parkovisko v Lázních Sedmihorky bola 3.5 km. Celkom sme prešli 7 km po nenáročnej, miestami stredne náročnej trase.

Výlet je vhodný pre rodiny s deťmi (s kočíkom iba na cykloceste, na vyhliadke kočík nemá šancu) a pre výlety so psom. Po cykloceste vhodný aj pre bicykle či kolobežky, ktoré sa v kempingu dajú požičať.

1. deň bol náročný, no o to zaujímavejší. Choďte sa tam pozrieť, stojí to za to!

 

 

Východzí bod: parkovisko Lázně Sedmihorky

 

Cieľový bod: hrad Valdštejn