Pokličky

Hodnotenie

Kamilka oslavuje vo štvrtok meniny podľa českého kalendára. Keďže má týždeň nabitý krúžkami a škôlkou, jediný deň, kedy by sme mohli niečo podniknúť je pondelok. Na otázku: „Kam pôjdeme? Na ihrisko? Na výlet?“ bola jej jednoznačná bez váhania znejúca odpoveď:

Do lesa!

A bolo vymaľované… A kam? Chvíľu som blúdila po mape, až som narazila na niečo, čo by sa jej mohlo páčiť. Na Pokličky a Nedamy! Aké to bolo? Posúďte sami.

 

Z Prahy nám cesta autom trvala 1:02 h. Diaľnica D8 nám pri 1. exite zamávala a zvyšok cesty plynul po okrskách, no nám to vôbec nevadilo. Cestou sme si spievali ako sa na pravých výletníkov patrí, Kamilka si čítala aj načerpala energiu asi 30 minútovým spánkom. Navigácia nás doviedla na parkovisko pod Pokličkami. Parkovanie je tu bezplatné, bolo tu do 5 áut, miest na parkovanie je tu však dosť. Milo ma prekvapil malý hájik stromov, ktoré vrhajú parádny tieň, takže som mala istotu, že v aute sa bude dať dýchať aj po návrate.

Teplomer ukazoval 28 °C, bolo krásne, vtáky spievali a nám nič nebránilo vydať sa na Pokličky. Pokličky sú skalný útvar, ktorý vznikol zvetrávaním pieskovcov, ktoré sa tu v oblasti Kokořínska, nachádzajú naozaj nespočetne. Vyzerajú ako hríby s klobúčikom alebo hrnce s pokličkou na vrchu. Podľa toho dostali meno. Modrá turistická značka vedúca z parkoviska nás doviedla cez cestu k prvému rázcestníku. Ukazoval na modrú turistickú trasu a 0.5 km. Príjemne ma prekvapil odpadkový kôš pri prvej info tabuli (aj na parkovisku). Celá cesta na vrchol vedie po dosť strmých schodoch. Kamilka bola nadšená! Schody miluje od malička a stúpala po nich s chuťou. Schody sme síce nespočítali, ale nájdete ich tu naozaj dosť. Po cca. 15 minútach sa začal črtať prvý skalný útvar. To nás nabudilo k ďalšiemu výstupu. Celá cesta na vrchol Pokličiek nám z parkoviska trvala 0:25 h. Samozrejme že Kamilka často zastavovala, na všetko sa pýtala, všetko ju zaujímalo a ono to nejaký ten čas zaberie. Výstup bez dieťaťa trvá približne 10 – 15 minút. Samotné Pokličky sú ohradené dreveným plotom kvôli bezpečnosti, na ich vrchol sa teda nedostanete. Po pár krokoch po kamenných schodoch a koreňoch stromov si môžete urobiť pauzu na rovnakom mieste, ako sme si dali my. Sú tam dve lavičky a nádherný výhľad na Pokličky a do údolia. POZOR! Táto  plošina nie je ohradená a pri neopatrnosti na kraji vás čaká voľný pád do rokliny, čo by nemuselo byť veľmi príjemné. Kamilka mala veľký hlad (nečudo po takom výkone :)) a strávili sme tu dobrú pol hodinu. Cestu späť na parkovisko sme zvládli za rovných 15 minút.

Pôvodne sme to mali namierené aj k zvyškom mlyna Hlučov, ale po niekoľkých minútach chôdze po červenej turistickej trase (na ktorú sme sa napojili pri parkovisku) sme narazili na jaskyňu. Tá je verejnosti neprístupná.

Pokračovali sme odbočkou k mlynu, ale trasa vedúca po pozemnej komunikácii nebola dobrou voľbou. Na to, aké je to odľahlé miesto, tu bola na tie pomery veľká premávka. Rozhodli sme sa otočiť to na parkovisko a namieriť si to ďalej, na hrad a jaskyňu Nedamy. Z auta sme videli mlyn a bolo dobre, že sme sa vrátili. Cestu k nim hrdo bráni vyliata bažina s vodou a leknami. Z Pokličiek sme odchádzali dobre naladené s dobre prestrečovanými nohami pripravenými na ďalšiu túru. Ste zvedaví, aké to bolo? Kliknite TU a uvidíte 🙂

Výlet je vhodný pre rodiny s deťmi (neodporúčam však s kočíkom) a pre výlety so psom.

 

 

 

Web: http://www.kokorin-kokorinsko.cz/poklicky.php

Východzí bod: parkovisko pod Pokličkami

 

Cieľový bod: Pokličky