Lomy Veľká Amerika a Mexiko

Hodnotenie

Slniečko krásne hreje, teplota sa vyšplhala nad 25 °C a vonku to vyzerá, že čoskoro príde leto.

Čo tak vyraziť na výlet Kamilka?

Jej odpoveď bola:

Jo, ideme na výlet a berieme tetu Usku (Zuzku) a Ajeho (Alexa).

A bolo rozhodnuté! Otázkou zostávalo kam? Rozhodli sme sa preskúmať Český kras. Kraj nami zatiaľ nepoznaný ponúkal pre nás výzvu. Tak sme si to namierili do Ameriky 🙂 A keďže blízko je aj Mexiko, naším dnešným cieľom boli lomy Veľká Amerika a Mexiko.

Diaľnica D5 nás doviedla na 8. exit, kde sme odbočili smerom na Loděnice. Navigácia nás doviedla k autobusovej zastávke Mořina odbočka Lom. Cesta z Prahy nám trvala trvala 40 minút. Pár metrov od autobusovej zastávky (jazdí sem autobus z Prahy) sú 2 parkoviská, kam sme zaparkovali auto. Parkovanie je tu zdarma.

Vydali sme sa po žltej turistickej značke. Lom Veľká Amerika je vidieť z vyhliadky blízko parkoviska. Žltá značka vedie okolo lomu, miestami ponúka vyhliadkové miesta na lom. Je tu krásne priezračná voda. Schádzať z chodníka je prísne zakázané pod pokutou 15 000 Kč. Veľká väčšina turistov však tento zákaz porušuje. Zráz je veľmi strmý a hrozí tu nebezpečenstvo pádu.Fotogaléria:

Značenie je zo začiatku dobre viditeľné, neskôr značiek ubúda. Odbočka na lom Mexiko nie je označený vôbec. A zrazu značka nie je! V dobrej vôli sme išli ďalej, až sme zišli zo značky a trochu sme zablúdili. Vrátili sme sa k poslednej známej značke a hľadali odbočku. Tá nás doviedla k pomníku politických vězňů. Pokračovali som ďalej k lomu Mexiko. Tu je voda viac zakalená, ale výhľad je naozaj pekný. Neďaleko lomu Mexiko je lom Kanada, ktorý slúži ako skládka firmy na ťažbu. Tento lom je bez vody. Lom Malá Amerika bol už na dosah. Pokročilá poobedná hodina a únava podpisujúca sa na Kamilke nás prinútili otočiť to naspäť.Fotogaléria:

Napriek tomu to bola krásna prechádzka v prírode. Kamilka mohla trhať lúčne kvietky, vidieť chrobáčiky, motýle a blázniť sa so svojím najlepším kamarátom na svete – Alexom. Bola šťastná a ja spokojná. Videli sme opäť niečo nové a už teraz viem, že sa do Českého krasu skoro vrátime. Veď je tu ešte čo poznávať…

 

 

Web: https://www.lomy-amerika.cz/lom-velka-amerika/


Východzí bod: Parkovisko u autobusovej zastávky Mořina odb. Lom

 

Cieľový bod:  Lom Veľká Amerika a lom Mexiko