Mikulášska vo Vozovni

Hodnotenie

Dnes večer chodí Mikuláš. Pojem známy niekoľko desaťročí v našich končinách (i tu za hranicami). A hoci my sme na Pekelnom mecheche stretli Mikuláša už v sobotu, jeho slávnosť sa slávi práve dnes. A tak sme sa s Kamilkou vybrali na Mikulášsku do Vozovne. Kamilka sľúbila, že bude dobrá, lebo po skúsenostiach s čertom zo soboty u nej prevládol strach z tejto postavičky.

Akcii predchádzala nutná rezervácia, pretože v cene vstupného vo výške 150 Kč bol zahrnutý aj balíček. Pri rezervácii bolo treba nahlásiť hriechy a pochvaly, lebo predsa Mikuláš všetko vidí a všetko vie 🙂 Rezerváciu som urobila týždeň dopredu, lebo počet detí bol limitovaný na 25.

Informácie o tom, ako sa sem dostanete, akým spojom, možnosti parkovania a veľa ďalšieho  nájdete nižšie v sekcii Info.

Mikulášska začínala o 15:00 h vystúpením kúzelníka. Začiatok sa teda veľmi nepodaril. Od malička nemám rada klaunov a kúzelníkov a podobných zabávačov. Kamilka niečo takéto videla prvýkrát, no vôbec ju to nezaujalo. Kúzelníka ignorovala a hrala sa v detskom kútiku. Kúzelník zabával deti najprv vo foyé (nechápem prečo?) a potom sa premiestnil do detského kútiku. Niektoré deti ho sledovali a zapájali sa, iné sa hrali po svojom. Kamilku najviac zaujal húpací koník, na ktorom strávila najviac času. Mikuláš prišiel o 16:30 h. Po zazvonení sa deti z detského kútiku premiestnili do vedľajšej sály. Mikuláš mal na pomoc aj čerta. A veru bol poriadne autentický. Mal reťaz, ktorou robil poriadny rámus, maska dokonalá, bol celý čierny a mal aj vrece, ktoré ťahal za sebou. Počas toho, ako vzal Mikuláš knihu hriechov a pochvál a čítal mená detí, sa čert niekoľkokrát prešiel medzi deťmi s hláškami: „Tu človečina smrdí.“ alebo „Kdo zlobil, toho si vezmu do pytle a do pekla.“ Kamilka si rúčkami zakrývala oči, akoby mal čert zmiznúť, keď ho nevidí. Nezmizol. Prešiel sa aj popri nej a veľmi sa ho bála. Túlila sa ku mne ako nikdy predtým. (Občas keď zlostí, by mal takýto čert prísť aj k nám domov :)) Keď ju Mikuláš vyvolal, išla som s ňou na pódium. Odvážila sa aj vystúpiť hore k nemu (ostatné deti stáli pod pódiom). Mikuláš ju pokarhal za hriechy, ale hlavne pochválil a odprevadil s tým, že sa má polepšiť a poslúchať aj celý budúci rok. Keď jej dával balíček, prebehol za Mikulášom čert a Kamilka sa rozplakala. Balíček som jej teda prevzala ja a od čerta dostala zemiak a donut (s čokoládovou polevou a hviezdičkami plnený karamelovým krémom), ktorý zjedla hneď, ako si sadla. A teda, že jej chutil.

Keď si všetky deti prevzali svoje balíčky, Mikuláš sa rozlúčil a my sme sa s balíčkom v ruke pobrali domov. Tohtoročný Mikuláš bol ku Kamilke naozaj štedrý, dostala spolu 5 balíčkov. Aj keď často zlostí (najmä v období vzdoru), stále je to moje malé dievčatko a slniečko, ktoré býva aj dobré. Stačí doma spomenúť čerta, spomenie si na tohoto pekelníka a už jej ústočká ťahá do plaču.

Pekne zorganizovaná akcia, postavy autentické, balíček v cene vstupného potešil. Miesto kúzelníka, ktorý mi prišiel viac ako trápny (neustále sa snažil hovoriť do megafónu, ktorý mu začal vyhrávať nejakú melódiu – prvý raz je to možno vtipné, druhý raz sa tomu už nikto nesmial; stále bol do niečoho zamotaný, fúkal balóny do prasknutia a niektoré deti sa toho báli) by som vítala nejaké divadlo alebo interaktívne predstavenie pre deti napr. o Mikulášovi, o zime alebo iba niečo veselé podané hravou formou (tanec, cvičiace prvky…) na spôsob Myš a Maš. Prvá časť vôbec nezaujala, druhá časť parádna.


 

Web: www.kcvozovna.cz

 

Východzí bod: Za Žižkovskou vozovnou 2687/18, Praha 3

 

Cieľový bod:  Za Žižkovskou vozovnou 2687/18, Praha 3

 

 

 

Fotogaléria: