Divadlo Na Houpačkách

Hodnotenie

Pri tvorení programu na november ma zaujalo Divadlo Na Houpačkách. Je to divadlo zamerané na detského diváka. Našla som si o nich niekoľko informácií na ich webe (viď nižšie) a povedala som si, že vyskúšame – uvidíme.

Autobusom č. 136 sme sa zviezli do zastávky Nádraží Libeň, odkiaľ sme to vzali v rámci prechádzky pešo do Galerie Harfa. Keby ste sa sem chceli dostať priamo, električky č. 3, 8 a 25 Vás dopravia do zastávky Multiaréna Praha. Divadlo sa konalo v  obchodnéhoom centre Galerie Harfa v detskom kútiku v obchode s hračkami Bambule o 16:00 h.

Účasť bola veľká. Od začiatku sa mi nezdali kulisy. Mala sa hrať rozprávka o rybárovi a zlatej rybke. Pripravujem dieťa na to, že uvidí zlatú rybku a keď bude dobrá, možno jej splní želanie. A zrazu bum! O rybárovi ani chýru a zlatá rybka sa v predstavení objavila iba raz, aby povedala, že sa budú prenášať z rozprávky do rozprávky. (?!) Divadlo hrala jedna herečka, ktorá na férovku na začiatku povedala, že druhá herečka neprišla a zlatá rybka nebude. Nakoniec sa odohrala rozprávka O 3 prasiatkach a O psíkovi a mačičke. Tieto dve diametrálne odlišné rozprávky spojila dohromady.

Zo začiatku to bolo fajn, potom však ako vlk spadol do hrnca s vodou a prasiatka sa ho zbavili sa deti nahrnuli na javisko a začali liezť herečke do priestoru. Bez slova pokračovala, hoci ju rušili. Kamilka i ja sme sa začali nudiť. Keď to svojvoľne prešlo k tomu, že psík a mačička pečú koláč a deti dostali plyšový koláč, ktorý mali dať upiecť, organizácia úplne skolabovala. Kamilka začala skákať a robiť lotroviny a na otázku: „Teba to nebaví však?“ iba prikývla. Nestáva sa často, že odniekiaľ odchádzam pred koncom predstavenia, ale toto bolo tak nezvládnuté, neprofesionálne a nepodarené, že sme sa zdvihli (dokonca i Kamilka bez protestu) a išli sme sa obliekať a namierili sme si to rovno k východu. Mám dojem, že ostatné mamičky čakali zrovna na tento impulz, kto sa prvý zdvihne, lebo im bolo asi nepríjemné či trápne vstávať a odchádzať medzi prvými. Tento krok som urobila ja a už v šatni a vonku z detského kútiku som začula rozhovory typu: „To bylo nepovedené.“ alebo „Měli to zrušit, když nemohli hrát původní představení.“ alebo „Toto nemělo hlavu ani patu“. Neboli sme teda jediné, komu sa toto predstavenie nepáčilo a koho nudilo.

Je dosť ťažké vysvetľovať potom dieťaťu, že zlatá rybka je vlastne prasiatko. Alebo psík či mačička? Kamilka to hodila za hlavu a hlasné: „Hami“ hovorilo za všetko.

Celé to bolo neprofesionálne (zavádzanie diváka), nezvládnuté, organizácia na bode mrazu, improvizované, i z herečky som mala zmiešané pocity. Či to už bolo umocnené obsahom predstavenia alebo nie, nechám na Vás. Keď sa na toto divadlo vyberiete, urobíte si vlastný názor. Jediné pozitívum boli pekne urobené kulisy a bábky. Za mňa už určite nie, zvolím radšej iný program.

 

 

Web: http://www.nahoupackach.cz/

Východzí bod: Detský kútik v obchode Bambule, zvýšené prízemie OC Galerie Harfa, Českomoravská 2420/15a, Praha 9 – Libeň

 

Cieľový bod: Detský kútik v obchode Bambule, zvýšené prízemie OC Galerie Harfa, Českomoravská 2420/15a, Praha 9 – Libeň

 

 

 

 

 

Fotogaléria: