Martinské svetielka alebo príde Martin na bielom koni?

Hodnotenie

Milujem tradície… Každý sviatok, slávnosť alebo udalosť má svoju históriu, pretrváva do dnes a nesie so sebou aj kus nostalgie. Či už na svoje vlastné detstvo, pubertu, dospelosť, mladosť, alebo na príbehy a na ľudí, s ktorými som tieto tradície zažívala. Niektoré milujem, iné nemám rada. Je to akýsi odkaz našich predkov a preto sa snažím Kamilku viesť k tradičným hodnotám, k úcte k tradíciám a oslavám sviatkov, ktoré zaviedli naši predkovia. Veď inak tieto krásne zvyky nemajú šancu prežiť. Zajtra je krásny dátum 11. 11. (hoci pre našu rodinu smutný) a meniny slávi Martin. A na Martina predsa chodí sv. Martin na bielom koni. Vedia to aj v rodinnom a kultúrnom centre Nová trojka a preto dnes usporiadali krásnu akciu s názvom Martinské svetielka (Martinská světýlka) s podtitulom Príde Martin na bielom koni? Prišiel? Čítajte ďalej a dozviete sa 🙂

Do tohoto centra to máme pešo 5 minút, tak MHD ani iný spôsob dopravy nepotrebujeme. Tí, ktorí sa sem chystáte prvýkrát, nájdete možnosti dopravy MHD a autom nižšie v infu.

Akcia začala o 16:00 h. Koordinátorkou bola naša obľúbená lektorka z cvičenia Zuzka Sadílková. K účasti bola nutná rezervácia vopred. Na recepcii sa vyberal vstupný poplatok 150 Kč/ rodina. Boli pre nás pripravené celkom 4 dielničky, kde si deti vyrobili nástroje k tejto udalosti. Poďme sa tam pozrieť.

Základom celej udalosti je svetielko. Svetielko ukazujúce cestu sv. Martinovi. A aby nám nezhaslo a krásne svietilo, musíme mať lucernu alebo lampión. Naša prvá zastávka bola teda v dielničke Lampióny. Tu deti vyrábali pomocou predpripravených materiálov (papiera, lepidla, špagátu) lampión. K dispozícii boli rôzne motívy, my sme si vybrali svetlo modrý s bielymi vločkami. Pekný že?

Pokračovali sme do Krčmy u meča. Tu na nás čakala výroba meča zo „špongiovej“ trubice a širokej lepiacej pásky. Kamilka si vybrala červenú a výsledný produkt nenechal na seba dlho čakať. A tešil sa mimoriadnej obľube, lebo ho nechcela pustiť z ruky. V tejto dielničke bolo tiež pripravené občerstvenie a svätomartinské víno pre rodičov za poplatok 25 Kč. K dispozícii bolo biele, červené aj ružové.

Meč sme mali, lampión tiež, ešte sme museli vyrobiť koňa a podkovičku, aby mal Martin na čom prísť. Tak sme zavítali do ďalšej dielničky Koník a podkova. Tu sa Kamilka vyšantila s nalepovaním trblietok a následným vymaľovaním koníka a podkovičky. Pomohla som jej prevliecť cez ne stužku, aby sme si ich mohli doma zavesiť na nástenku.

Čakala na nás posledná dielnička, kde sa mal vyrobiť koník pre Martina. Tentokrát z roličky od toaletného papiera, lepidla, krepového papiera, výkresu a farebného výkresu. Názov Martinova herka bol viac ako výstižný.

Pracovné postupy jednotlivých výrobkov si môžete pozrieť na sesterskom blogu v článku Martinské svetielka (lampión, meč, kôň z papiera, kôň a podkova z preglejky).

Časovo sme to zvládli viac ako dobre a ešte nám aj zostal čas na hru v herni. Po polhodine hrania sa sme sa vypravili s našimi výtvormi pred areál, kde sme očakávali príchod sv. Martina na bielom koni. Nechodil, nechodil, tak sme ho museli vyvolať. Lampióny krásne svietili a Martin dorazil až k nám. Na rozdiel od toho historického mal omnoho modernejšieho koňa. Plyšového a s reflexnými páskami na nohách 🙂 Rozpovedal svoj príbeh putovania a spoločne sme sa ako sprievod vydali do parku Parukářka na vrch sv. Kříže. Kamilka poctivo držala meč aj svietiaci lampión. V cieli putovania sv. Martin rozdal všetkým deťom martinské rohlíčky. Kamilka si vybrala makový, ja som dostala tvarohový.

A viete čo je na týchto rohlíčkoch dôležité? Že sa o neho musíte s niekým podeliť. Tak si Kamilka svoj rohlíček rozdelila so mnou a ja svoj s ňou.

Viete aj prečo sa tieto rohlíky pečú práve na Martina? Pretože na sv. Martina končila čeľaď zjednanú službu a hľadala si nového hospodára. A toto pečivo dostávala ako slúžne (preto sa im hovorilo aj vandrovnice). Viac o martinských zvykoch a ich význame si môžete prečítať TU.

Zuzka si dala naozaj záležať. Krásny nápad ako deťom priblížiť staré zvyky a tradície.  Na konci akcie sa všetkým zúčastneným poďakovala a odchádzali sme nielen so 4 novými výtvormi do našej zbierky, ale predovšetkým s pocitom príjemne stráveného popoludnia. Organizácia trošku viazla pri čakaní na Martina, no uznávam, že zvládnuť nápor 37 rodín, pričom niektorí boli naozaj početní, dalo zabrať. O rok prídeme s radosťou opäť.

 

 

Web: http://nova-trojka.cz/

 

Východzí bod: Nová trojka, Jeseniova 19, Praha 3

 

Cieľový bod:  Nová trojka, Jeseniova 19, Praha 3