Divadlo TUŠ – Kozliatka

Hodnotenie

Tento týždeň patrí Festivalu českej a slovenskej tvorby pre deti. 3. ročník tohoto festivalu organizuje Slovenský inštitút v Prahe pod záštitou ministrov kultúry oboch štátov a veľvyslanca SR v ČR. Nájdete tu workshopy s výtvarníkmi, divadlá, výstavy ilustrácií a mnoho ďalšieho. Program je naozaj bohatý a my sme sa s Kamilkou rozhodli tento festival navštíviť práve dnes. Prečo? Lebo dnes sa hralo divadlo o Kozliatkach v podaní divadla TUŠ (tvorivé umelecké štúdio).

Električkou č. 15 sme sa doviezli do zastávky Náměstí Republiky. Po cca. 3 minútach chôdze sme dorazili do Slovenského inštitútu. Tento priestor je pre nás nový, ešte sme tu neboli. Pri vchode sú 3 schody (pre kočík dosť vysoko), ale ochotne mi pomohol pracovník inštitútu, keď videl, že tam mám namierené. Kočík som odparkovala pri vešiakoch na odloženie a hneď sa nás ujali 2 naozaj príjemné pracovníčky inštitútu, ktoré vysvetlili, čo kde nájdeme atď.

Kamilka sedela v prvom rade, lepší výhľad nemohla mať. Spolu s nami tam bola aj školská skupinka a ďalšia mamička s 2 deťmi. Pracovníčky organizovali zasadací poriadok podľa veľkosti, aby každý dobre videl, čo mi bolo veľmi sympatické. Sedela som hneď za Kamilkou. Rozprávka od M. Rázusovej Martákovej a J. Blažkovej (pozn. v knižke ilustrovanej V. Králom) bola poňatá moderne, pričom dej zostal zachovaný.  Išlo o spracovanie dvoch rozprávok: klasických kozliatok, ktoré vlk zožral, až na to najmenšie, ktoré sa schovalo v peci, a poslušných kozliatok, ktoré sa nenechali vlkom oklamať, lebo vlk si nepamätal pesničku, ktorú im mala mama koza spievať, aby ju vpustili. Celé to bolo poňaté vtipne, spracované pre detského diváka, s 2 hercami, ktorí sa svojich rolí (aj vymenených) zhostili výborne. Páčilo sa mi, že herci zapájali publikum do deja (deti vymýšľali kozliatkam mená…). Trvalo to pol hodinku, čo je akurát na udržanie pozornosti pre malých divákov. Za Kamilku môžem povedať, že bola spokojná, smiala sa na pasážach, mékala spolu s kozliatkami a nadšene tlieskala na konci.

Po predstavení sa naskytla príležitosť prezrieť si výstavu ilustrácií (aj k tejto knižke) detskej tvorby a my sme túto možnosť využili. Kamilku bavilo pozerať obrázky zvieratiek, princezien, drakov a iných príšer.

Každé dieťa dostalo od usporiadateľa záložku do knižky a pracovníčka inštitútu mi venovala aj 2 CD (českú aj slovenskú verziu) so zajtrajším predstavením. Pri odchode mi aj ochotne pomohla s kočíkom po schodoch dole.

Ďakujeme za krásny zážitok umocnený sprievodnými službami (ukážkový personál), ktorých sa nám dostalo. Rady prídeme opäť…

 

 

Web: https://www.mzv.sk/web/sipraha

Východzí bod: Slovenský inštitút Praha, Náměstí Republiky 3, Praha 1

 

Cieľový bod:  Slovenský inštitút Praha, Náměstí Republiky 3, Praha 1

 

 

 

 

Fotogaléria: