Detská školička tanca FS Šarvanci

Hodnotenie

Kamilka miluje tanec, pesničky, spev (zatiaľ vie iba zvuky oooo, úúúúú a pod.) a zo všetkého najradšej výska ako poriadny folklórista. Preto keď mi od kamaráta a riaditeľa Slovenského domu v Prahe Vladimíra Skalského prišla pozvánka na detskú školičku tanca, vedela som, že pre Kamilku to bude to pravé orechové a účasť som rada potvrdila.

Táto akcia mala hneď niekoľko pozitívov:

  1. konala sa v sobotu, kedy akcie pre deti veľmi nie sú
  2. konala sa doobeda, kedy bola Kamilka plná energie
  3. bola určená pre deti všetkých vekových kategórií – čiže aj pre ňu
  4. vďaka vyššie zmienenému bodu tam boli ako jej rovesníci tak aj staršie deti, od ktorých mohla niečo odpozorovať
  5. v prestávkach sa konali folklórne kreatívne aktivity – mysleli aj na využitie voľného času, aby deti udržali pozornosť
  6. vstup bol zdarma
  7. vhodné aj s kočíkom

Električkou č. 26 sme sa doviezli do zastávky Dlouhá třída, odkiaľ je Slovenský dom v Prahe vzdialený cca. 3 minúty chôdze. Pokiaľ sa sem chcete dostať autom, radím rozmyslieť si to a využiť MHD. Síce cez víkend to nie je také príšerné ako cez týždeň, ale miest na parkovanie tu veľa nenájdete. Naviac s hodinovým tarifom 40 Kč/h. zaplatíte najvyšší tarif za parkovanie v Prahe!

Kočík som odparkovala v priestore za recepciou. Akcia sa konala od 11: 00 – 13:00 h v sále, kam sa ide po schodoch dole. Kamilka je už veľká a schody bez problémov zvládla. V predsálí sa nachádza bar, ktorý bol k dispozícii aj teraz a keď ste mali chuť na niečo pod zub alebo na nápoj, milá slečna za pultom vás rada obslúžila. Ďalej sú tu toalety a provizórna šatňa na odloženie.

Sála bola rozdelená na dve časti. V zadnej časti sa pripravovali dielničky, boli tu stoly aj stoličky, pomôcky na vyfarbovanie, lepenie, strihanie atď. Zvyšok sály bol prispôsobený tancu, stoličky boli po obvode pre rodičov.

Školičku viedla Marianna Svoreňová z Košíc a usporiadateľom bol folklórny súbor Šarvanci. Pani Marianna spievala a deti tancovali na ľudové pesničky, skákali, hrali klobúkovú (podávanie si klobúka v rámci tanca z hlavy suseda na svoju), hrali na hudobné nástroje. Kamilke sa veľmi páčilo hranie na rumba guliach a pesnička Vandrovali hudci z Brezna do Levíc. Celkovo sa zapájala do všetkého, čo sa ponúklo, vôbec sa nehanbila a dokonca tancovala uprostred kruhu alebo si občas odbehla na pódium.

Na dielničkách sa pokúsila vyrobiť ježka z lístia ale keďže listy neboli vylisované, nedržali jej na výkrese a miesto toho, aby ho dokončila, si radšej doplnila energiu na ďalšie tancovanie jej povestným: „HAMI!“

Po dvoch hodinách intenzívneho pohybu vytuhla nevinným spánkom cestou domov ešte v električke.

Veľmi príjemná akcia na sobotné dopoludnie. Jediným rušivým elementom boli hluční rodičia, deťom to nevadilo, pani Marianna ich musela napomínať. Slovenský dom by mohol častejšie zorganizovať podobné akcie pre deti. Určite rady opäť prídeme. Veď ujo Vlado pošle pozvánku…

 

 

Web: http://www.slovenskydomvprahe.cz/ – stránka vo výstavbe; info o akciách nájdete na facebooku Slovenský dom v Prahe

Východzí bod: Slovenský dom v Prahe, Soukenická 3, Praha 1

 

Cieľový bod:  Slovenský dom v Prahe, Soukenická 3, Praha 1

 

 

 

 

Fotogaléria: