Divoká zahrada Hostivař

Hodnotenie

Dnešné popoludnie bolo ako stvorené na prechádzku. Kamilka bola od rána zahrabaná v knižkách, ale jednu aj tak nepustila z ruky. Má názov Zvieratká. Bolo mi jasné, že dnes sa za nejakými vyberieme a urobím jej tým veľkú radosť. A tak sme sa vybrali na opačný koniec mesta – do Hostivaře.

Autobus č. 182 nás doviezol do zastávky K obecním hájovnám. Popri domoch sme rovnomennou ulicou prešli trochu do kopca a po cca. 5 minútach chôdze sme uvideli jazierko s kačicami a labuťami. A taktiež veľkú tabuľu s nápisom Divoká zahrada. A boli sme na mieste.

Divoká zahrada patrí pod Lesy hl. města Prahy a do októbra 2016 prešla veľkou rekonštrukciou.  Musím povedať, stojí to za to vidieť. Celý areál je oplotený a delí sa na vonkajšiu a vnútornú časť. Vonkajšiou časťou sa myslí areál po obvode, ktorý je voľne prístupný nonstop, avšak z tejto časti všetky zvieratá detailne neuvidíte. Vnútornú časť tvorí chodník, ktorý od spodku areálu stúpa  prudko do kopca, ďalej vyhliadka na jazero a posed k vysokej zveri. Táto časť je otvorená každý deň od 8:00 – 17:00 h. Každý výbeh je ohradený prírodným materiálom (kameň, šišky, drevo, rákos) a ešte obohnaný pletivom z oboch strán ohradenia. Pre bezpečnosť zvierat i návštevníkov. Uprostred každého výbehu je veľké „okno“ tvorené iba zo spomínaného pletiva, ktoré umožňuje autentický pohľad priamo do výbehu.

Spodnú časť areálu tvorí vyššie spomínané jazero. Je prístupné z vonkajšej časti pri vchode do Hostivařského lesoparku, ale tiež aj z vnútornej časti z vyhliadky. Ak máte šťastie na počasie a ak majú zvieratá náladu, uvidíte na jazierku plávať hus labutiu, kačku pižmovú, kačičku mandarínsku, labuť veľkú a kačku divokú. My sme ich videli všetky. Na vyhliadke je každý druh vyfotený na info tabuľke. Je tu k nim aj popis kto sú, odkiaľ pochádzajú, čím sa živia, ako sa volajú samce, samičky a mláďatá a zaujímavosti z ich života. Chválim veľmi pekné prevedenie aj čo sa grafiky týka aj informácií.

Nad jazierkom sa nachádza výbeh pre biele daniele európske. Uprostred výbehu je prístrešok pre zver s krmivom, vo výbehu majú k dispozícii aj stromy pre tieň. Videli sme samca s parádnym parožím, samičku aj mláďatko. Spokojne si ležali a prežúvali. Pri tomto výbehu je osadený posed, z oboch strán sú schody. Je z neho krásne vidieť na danieliu rodinku, aj keby boli na druhej strane výbehu. Nechýba info tabuľka.

Naproti danielovi nájdete rodinku muflóna európskeho. My sme videli muflónča a samičku, otec muflón sa nám neukázal. Napriek tomu títo dvaja predviedli nádherné divadlo. Vo výbehu majú okrem prístrešku s potravou k dispozícii skalu s mapou neďalekej Hostivařskej priehrady na obrusovanie kopýtok. Mláďatko vybehlo na skalu, brúsilo si kopýtko, samička chcela tiež, mláďa nechcelo dovoliť a začali sa preklínať rohami. Nakoniec z toho bola naháňačka na dobrých 10 minút. Mamička naháňala svoje mláďa do kola, potom krížom – krážom cez výbeh. Mladé sa za ňou stále otáčalo, či je ďaleko. Kamilka výskala, veľmi sa jej to páčilo. Pripadalo mi, že fandí tomu malému – veď deti držia spolu 🙂 Na to všetko sme sa dívali z okna spoza pletiva. Mladé prišlo na konci naháňačky ku Kamilke a povedalo jej: „Béééé.“ Kamilka sa nedala zahanbiť a odpovedala: „Méééé.“ Príroda je proste dokonalá 🙂 Samozrejmosťou je info tabuľa o tomto zvieratku.

Chodníkom vedúcim medzi danielím a muflóním výbehom sme sa dostali do vonkajšej časti a pokračovali smerom k hornej časti záhrady. Posledným stanovišťom bol hmyzí hotel. Jedná sa o plot danielieho výbehu, ktorý je prispôsobený najmenším obyvateľom záhrady. Do rôznych otvorov z prírodných materiálov kladú vajička, z ktorých sa liahnu ďalšie generácie hmyzu, schovávajú sa tu pred nepriazňou počasia a hľadajú tu úkryt pred vplyvmi z vonku. Na info tabuli je pekne popísané, kde aké zvieratko žije. Asi na ne už bola zima, my sme v otvoroch ani na povrchu žiadne nevideli.

Domov sme to zobrali cez Hostivařský lesopark (aspoň po jednom z jeho chodníkov) popri retenčnej nádrži R1 Hájecký, kde sme mali možnosť vidieť ďalšie kačky.  Uličkami sme prekľučkovali na zastávku autobusu (metra) Háje, odkiaľ sme sa odviezli autobusom č. 136 priamo domov.

Bol to krásny výlet za zvieratkami. Kamilka bola nadšená, mne sa tiež veľmi páčilo. Hostivařský lesopark je teraz na jeseň krásne sfarbený, tak sa sem čoskoro pravdepodobne zase vrátime. Tentokrát do lesoparku k vodnej nádrži Hostivař.

 

 

Web: http://www.lhmp.cz/stanice/lesni-zookoutky/divoka-zahrada-hostivar/

Východzí bod: zastávka autobusu K obecním hájovnám Praha 15 Hostivař

 

Cieľový bod: Zookútik Divoká zahrada, Praha 15 Hostivař