Toulcův dvůr

Hodnotenie

Dnešných na toto ročné obdobie netradičných 23 °C a slnečné počasie priam lákali k pobytu vonku. Ja i Kamilka sme sa nechali zviesť. Keďže si ihrisko užívala celý víkend, dnes som jej pripravila výlet za zvieratkami síce vo veľkomeste, ale predsa len v prírode. Dnes sme totiž zavítali na Toulcův dvůr.

Ide v podstate o bývalý statok, ktorý sa majitelia rozhodli dať do poriadku a z tejto myšlienky dnes vzišla farma so všetkým, čo k nej patrí. Nachádza sa na Prahe 10 v mestskej časti Hostivař. Autobus č. 177 nás doviezol do zastávky s rovnomenným názvom (Toulcův dvůr). Zastávka autobusu je priamo pred vchodom do areálu. Parkovanie som teda riešiť nemusela (parkovať sa dá buď v areáli alebo na sídlisku oproti). Po vstupe hlavnou bránou Vás privíta scenéria života na dedine. Námestíčko, v strede zeleň, rázcestník, po oboch stranách cesta a na kraji sú reštaurácie, bioobchod, rodinné centrum, infocentrum, obchodík s tradičnými českými výrobkami, materská škola, hostel, špýchar a vchod na farmu.

Naša prvá cesta viedla ako vždy do infocentra. Tak neochotný personál som dávno nezažila. Aspoň, že sme dostali mapku a mohli sme pokračovať v poznávaní zvierat. K zvieratám sa dostanete popri budove s nápisom PROGRAMY PRO ŠKOLY, vedľa ktorej je vstup. Farma samotná je bezbariérová, od vstupu síce vedú schody k zvieratám, ale je tam aj asfaltová cesta pre kočíky. Pod schodami nájdete nádoby na triedený odpad (tu triedia aj bioodpad), ďalšie nájdete pri grile a s ďalšími už nepočítajte. Všetko si budete musieť ťahať so sebou až sem.

Nájdete tu veľa zvierat, niektoré aj s mláďatami. Ako na správnom gazdovskom dvore, ani tu nechýbajú husi, kačky, sliepky, kohút (ten pred nami aj krásne vyskočil na fúrik, aby bol vyššie, a z plného hrdla zakikiríkal – Kamilka bola úplne nadšená), 2 prasiatka (Kamilke spadol dudlík zrovna tam, kde sa jedno z nich kúpalo – ideálny stav, ako vysvetliť dieťaťu, že prasiatko jej zjedlo  dudlík a ďalší už nemá :)), zajace voľne vo výbehu aj v králikárňach, vtáčie búdky. Každé zviera má vo výbehu aj svoj „domček“ a mohla som Kamilke krásne ukázať,  ktoré zvieratko kde býva. Skĺbili sme to s knižkou Nájdi môj domček a po príchode domov si toho veľa pamätala. Vedľa týchto chlievov a zvierat je ohnisko s možnosťou grilovania (predpokladám, že na súkromné akcie) a vyššie zmienené nádoby na odpad. Všade sú infocedule o tom, čo práve návštevník vidí (o triedení bioodpadu, o pastvinách, o lúkach, o veveričkách, o včelách atď.)

Dvor sa tiahne nádhernou stromovou alejou do svojej druhej časti s hospodárskymi zvieratami. Jeseň sa svojimi farbami podpísala na kráse aleje (viď titulný obrázok). Za alejou je kútik s info tabuľami o veveričkách vrátane ukážky búdok pre tieto zvieratká. Cestou nemôžete minúť včelín pre včely samotárky, ale aj klasický včelí úľ, domčeky pre čmeliaky, koníka a kravu s teliatkom. Potom cesta pokračuje dole kopcom (sú tu schody, cez ktoré Kamilka krásne zostúpila na spodnú úroveň terénu, hneď vedľa schodov je terén pre kočíky jednoducho povedané strmo dolu – s naším offroad kočíkom hračka).

V najnižšie položenom mieste dvora nájdete ešte stádo oviec a kozu s 2 kozliatkami. Kamilka si od kravičiek búkala, pri ovečkách békala a kozách mékala jedna báseň. Takto sa precvičujú zvuky zvierat – interaktívne rovno pri nich 🙂 Ovečky zožali väčší úspech, lebo sa spokojne pásli, prežúvali a ani sa nepohli. Zato koza, keď videla v Kamilkinej rúčke nazbierané listy, si povedala, že jej nesie nejakú dobrotu, tak si dovolila pohnúť sa a prísť k ohradníku blízko Kamilky. Tá sa jej tak zľakla, že sa rozplakala od strachu. Koza sa otočila, odišla na druhý koniec výbehu a cestou za sebou hádzala „bobky“. Tak som mala jedinečnú príležitosť ukázať dieťaťu, ako kaká koza 🙂

Majitelia farmy pamätali aj na najmenších návštevníkov. Naproti ovčiemu a koziemu výbehu dali vybudovať detské ihrisko s motívmi zvierat z farmy. Nájdete tu koníka, kravičku s teliatkom, ovcu aj kozu. Kamilku veľmi nenadchlo, zato ochotne ukazovala na kravské alebo kozie rohy, oči, uši a iné časti tela. Samozrejmosťou boli zvieracie zvuky.

Strávili sme  tu veľmi pekné a príjemné popoludnie. Kamilka sa naučila, kde býva ktoré zvieratko a videla naživo, že niektoré sú naozaj väčšie než ona alebo ako sa javia na obrázku. Cestou domov v autobuse ukazovala v knižke, čo videla. Na otázku, ktoré zvieratko sa jej najviac páčilo, napodobnila zvuk koňa.

Chýbajú mi tu odpadkové koše po trase. Lavičiek je tu po trase dosť (aj sme jednu využili na olovrant a na prebalenie, keďže tu prebaľovací pult nemajú), dá sa na nich v dobrom počasí posedieť, zrelaxovať s výhľadom na zvieratá, naplniť bruško alebo aj prebaliť. Majú tu predovšetkým detských návštevníkov, prebaľovací pult by sa naozaj hodil. WC nie je vôbec označené (na jeho /ne/existenciu som sa musela v infocentre pýtať). Oceňujem veľa druhov zvierat, infotabule a pekne upravené okolie.

Kam chodíte s deťmi za zvieratkami Vy?

 

 

Web: http://www.toulcuvdvur.cz

Východzí bod: Kubatova 32/1, Praha 10 – Hostivař 

 

Cieľový bod: Kubatova 32/1, Praha 10 – Hostivař