Soľná jaskyňa Českomoravská

Hodnotenie
Do soľnej jaskyne chodím 7 rokov. Ako alergikovi mi veľmi pomáha prekonať kvitnúce obdobie jari, nemenej dôležitá je však aj prevencia práve na jeseň. Jaskyňu navštevujem aj s Kamilkou už 2 roky (v podstate od narodenia) pravidelne raz týždenne. Keďže som sa rozhodla „našu starú“ jaskyňu vymeniť za novú, našla som jednu na Prahe 9 v ulici Českomoravská. A práve sem sme sa vybrali relaxovať dnes poobede.

Soľná jaskyňa disponuje prehľadnými webovými stránkami, kde sa môžete preklikať cez otváracie hodiny, cenník, online rezervačný formulár (skvelá vec, chválim), kontakty, fotogalériu atď. k dôležitým informáciám, ktoré potrebujete o jaskyni vedieť. Ja viem, ako funguje, ale predsa len každá funguje trochu inak, tak som sa patrične pripravila. Termín dnes o 15:00 h som si zarezervovala online cez registračný formulár. Jednoduché, praktické, rýchle, bez nutnosti registrácie na stránkach.

Jaskyňa sa nachádza v areáli spoločnosti Hanák kuchyně (neprehliadnuteľné z hlavnej cesty), kde je možnosť bezplatného parkovania. My sme využili MHD a autobus č. 136 nás doviezol do zastávky Nádraží Libeň, odkiaľ sme prešli popri železničnej stanici, Lidli a čerpacej stanice Robin Oil práve k zmieneným kuchyniam Hanák. Bráničkou sa dá dostať do areálu pohodlne s kočíkom (autom musíte ísť cez hlavnú bránu cca. 10 m odtiaľ). Soľnú jaskyňu sme našli hneď, veľký nápis nemôžete minúť. Chválim aj pekne upravený exteriér s jazierkom.

Pri vchode sme narazili na 2 nízke schody, ktoré sme však aj s kočíkom bez  problémov prekonali. Za vchodom sa nachádza priestranná recepcia s možnosťou zaparkovať kočík, s vešiakmi na odloženie, lavicami a stolmi. V úzkej chodbičke sa nachádzajú dámske a pánske toalety. Veľmi chválim – tak čisté toalety som dávno nevidela. Bolo to milé prekvapenie. Recepcia samotná ponúka aj sladkosti, minerálky a drobnosti na zakúpenie. Recepčná bola veľmi príjemná a milá, ochotne odpovedala na každú moju otázku (a málo ich – ako vždy – nebolo). Zaplatila som jednorázový poplatok vo výške 160 Kč (cena za dospelého, dieťa predškolského veku má vstup zdarma – POZOR!!! platiť sa dá iba v hotovosti, jaskyňa nedisponuje platobným terminálom), prezliekla som Kamilku, vzala som si návleky (prekvapilo ma, že používajú látkové, nie jednorázové) a čakali sme na vstup.

Na relaxáciu sme boli prihlásené my + jedna mamička s asi 8 ročným chlapcom. Kamilka sa celá natešená vrhla na hračky (sú k dispozícii erárne), sadla si k nim a už nakladala lopatkou soľ do misky. Sú tu autá, fúrik, rôzne misky, vedierka, plno lopatiek, hrabličiek a formičiek na nakladanie a vysypávanie soli. Soľ bola úplne jemnučká, pripadala som si ako na pláži. Bolo to príjemné na dotyk. Kamilka sa v nej prehrabovala celú dobu pobytu – 45 minút. V soli sa nachádzajú farebné kryštáliky diamantov, ktoré keď deti nájdu, dostanú od pani recepčnej cukrík (my sme túto možnosť zatiaľ nevyužili, hoci sme našli hromadu diamantov).

Jaskyňa samotná je vybavená 15 polohovateľnými lehátkami, každé disponuje dekou na prikrytie, sú tu 3 soľné vodopády a jedna vitrína so svietiacimi kameňmi. Teplota je príjemných 21 °C. Koncentrácia soli je citeľná už po prvých 10 minútach. Dýchalo sa mi perfektne. Kamilke tiež (keďže je čerstvo po chrípke, jej noštek takúto očistu isto privítal). Príjemnú atmosféru dotváralo pološero a detské pesničky (keďže sa jednalo o relaxáciu v detskej skupine, inak je relaxačná hudba). Kamilka na rezkejšie pesničky tancovala (počuli sme aj TOTO) a tie, ktoré poznala si dokonca pohmkávala alebo spievala po svojom (ááááááá, úúúúú a pod.)

Alergia ma donútila vyskúšať viacero soľných jaskýň, ale táto je zo všetkých suverénne najlepšia. Dobre nastavená, čistá, s príjemnou obsluhou, dobrou dopravnou dostupnosťou. K dobrému dojmu prispieva určite aj cena permanentky, na ktorú prispievajú aj niektoré zdravotné poisťovne. Vďaka tej našej (Zdravotní poišťovna Ministerstva vnitra) zľavu na permanentku 20 %, čo je krásne číslo smerom dole. Jedinú nevýhodu vidím v možnosti platenia výlučne v hotovosti, keďže jaskyňa nedisponuje platobným terminálom.

Odchádzala som s uvoľneným nosom, zrelaxovaná, no hlavne úplne nadšená. A nielen ja. Kamilka ani nechcela odísť. Budúci týždeň prídeme znova. Už sa tešime!

 

 

Web: http://www.solnajeskynepraha9.cz/

Východzí bod: Českomoravská 18/142, Praha 9

 

Cieľový bod:  Českomoravská 18/142, Praha 9