Dřevěné divadlo: Aladinova lampa

Hodnotenie

Dnes sme sa už druhýkrát tento týždeň vydali s Kamilkou za kultúrou. Naša cesta opäť viedla do KC Vozovna, kde v rámci finále festivalu Žižkovská loutka vystúpi Dřevěné divadlo s rozprávkou Aladinova lampa. Toto divadlo sa nám veľmi zapáčilo už pred dvoma týždňami, kedy sme na nich boli prvýkrát na hre Princezná na hrášku.

Tentokrát sme sa ta vybrali s kočíkom. Električkou č. 11 sme sa zviezli do stanice Strážní, odkiaľ to do Vozovne trvá pešo cca. 3 minúty. Keďže na terase pod schodami nebol nikto, kto by mi pomohol s kočíkom, nezostávalo nám nič iné, ako to vziať cez Mestskú knižnicu, kde ma knihovníčka nasmerovala k výťahu a vysvetlila používanie (výťah je síce nový, ale ovláda sa ako z dôb dinosaurov – kľúč do vodorovnej polohy, celú dobu držať 0 a keď dôjde do cieľa otočiť kľúčom do vertikálnej polohy). Lístky som kupovala na mieste, jeden za 80 Kč. Centrum urobilo kvôli festivalu výnimku, miesta na sedenie neboli číslované ako obyčajne.

Predstavenie sa začalo presne o 15:00. Vďaka možnosti vybrať si miesto a tomu, že sme sa predrali do sály hneď medzi prvými, sme sedeli v 3. rade. Nanešťastie si pred Kamilku sadla jedna mamička, tak sme sa vymenili, aby videla. Herec MgA. Jan Hrubec opäť nesklamal. Od samého začiatku zapojil deti do deja. Ukázal čarovnú lampu, predstavil postavy a pýtal sa detí, ktorá bábka sa ako volá. Kamilka na všetky kričala: „Úúúúú,“ ale to vôbec nevadilo. Smiala sa na vtipných pasážach, uprene hľadela na javisko a sledovala dej. Túto rozprávku pozná, pretože ju čítavame ako večerníček. Aj včera sme si ju prečítali, aby bola uvedená do deja na dnes. Najviac sa jej páčil samozrejme džin a dymové efekty, ktoré sa spájali s jeho vyjdením z lampy.

Celé predstavenie trvalo 45 minút a po skončení pán Hrubec, ako vždy, dovolil deťom ísť na javisko a pozrieť si bábky zblízka. Tentokrát deti nič nedostali na pamiatku (ako tomu bolo v prípade princeznej na hrášku), no prekvapenie sa predsa len konalo. Jeden chlapček sa herca spýtal, ako urobil dymové efekty u džina a on to deťom vysvetlil a ukázal. Ide o bábkový trik s peroxidom vodíka a hypermangánom, ktoré spolu reagujú a keď sa zlúčia, nastane želaný dymový efekt. Urobil to vo vrchnáku od plastovej fľaše, ktorú zasadil do kulisy. Kamilka stála, ako inak, úplne vpredu, aby herca skontrolovala, či je efekt rovnaký. Bol! Všetky deti sa už zberali na odchod, len to moje sa od bábok nevedelo odtrhnúť. Kým si obzerala palác a jaskyňu, kam musel ísť Aladin pre lampu, ma herec Hrubec oslovil s otázkou na Kamilkin vek. Keď som mu povedala, že má dva roky (predstavenie bolo pre deti od 4 rokov), povedal, že je prekvapený, ako krásne zvládla sedieť, pozerať, nerušiť a aký záujem vyvinula o divadlo prehliadaním si bábok. Spomenula som mu, že sme už na jeho predstavení boli, tak bol rád, že oslovil aj takého mini diváka, akým je Kamilka. A že sa na ňu teší znova.

Úžasné, profesionálne, perfektné… Inak toto divadlo neviem ohodnotiť. Veľmi sa mi páči prístup herca Hrubca k deťom, ako s nimi komunikuje, vťahuje do deja a na konci predstavenia im umožní pozrieť sa do zákulisia a ochotne odpovedá na zvedavé otázky a odhaľuje bábkarske triky.

Najlepšou správou však bolo, že Drevené divadlo vystupuje v KC Vozovna PRAVIDELNE a každý mesiac odohrá inú rozprávku. WAU! Čo to znamená? Že sa sem zase vyberieme budúci mesiac a bude to ďalšia z akcií tohoto centra, na ktorú budeme chodiť pravidelne a predovšetkým rady.

 

 

Web: www.kcvozovna.cz http://www.drevenedivadlo.cz

 

Východzí bod: Za Žižkovskou vozovnou 2687/18, Praha 3

 

Cieľový bod:  Za Žižkovskou vozovnou 2687/18, Praha 3