Čertovy hlavy

Hodnotenie

V dnešný sviatočný deň (v ČR štátny sviatok) sme sa vybrali na výlet do prírody. Babie leto je v plnom prúde, tak by bola škoda ho nevyužiť na jesennú prechádzku spojenú s turistikou. Dnes sme mali dva ciele: Čertovy hlavy a jaskyňu Klácelka.

Cesta z Prahy trvala 50 minút. Diaľnica D8 nás priviedla cez mesto Mělník do českého ekvivalentu môjho rodného mesta – do obce Želízy. Pri autobusovej zastávke Želízy kúsok za základnou školou je bezplatné parkovisko. Nič obrieho však nečakajte, zaparkuje tu max. 10 áut. My sme mali šťastie na posledné voľné miesto. Ak sa Vám nepodarí zaparkovať na tomto parkovisku, v obci je možnosť nechať auto pod Čertovými hlavami.

Rázcestník nás informoval, že pôjdeme po modre značenej turistickej trase, ktorá začína práve u autobusovej zastávky v obci Želízy. Na Čertove hlavy to mal byť 1 km. Po pár metroch sme sa z obce dostali do lesa. Turistický chodník bol dobre značený, terén však rozhodne nie je stavaný pre kočík! Stúpanie nebolo extrémne náročné, dospelý človek ho zvádne bez problémov, 2 ročné dieťa za ručičku a pes bol vo svojom živle. Našli sme veľa hríbov, dokonca aj lesnú fešandu – muchotrávku. Nebyť večne hladného najmladšieho člena našej výpravy (museli sme kvôli „papú“ stáť každú chvíľu), zvládli by sme dôjsť do prvého cieľa rýchlejšie. Takto nám to trvalo dobrých 0:30 h.

Čertovy hlavy sú dva veľké pieskovcové kamene, do ktorých sochár V. Levý vytesal hlavy čertov. Keďže bol aktívny, vytesal v tomto okolí viacero sôch, nejaký šikula tieto sochy pospájal turistickým chodníkom a nazval ho Okruh V. Levého. Kamilke sa sochy veľmi páčili, pekne zapózovala aj so svojím verným spoločníkom Alexom. Na sochy sa dá aj vyliezť a prejsť si ich až dozadu a byť v podstate čertom na hlave.

Cesta z Čertových hláv do sedla Pod Čertovými hlavami pripomínala naozaj pekelo. Nenájdete tu žiadny koreň stromu, žiadny les, suť, zem, nič. Cesta vedie po klzkom prašnom kameni prudko dole. S námahou, ale zvládli sme to za necelých 15 minút!

Pokračovali sme po Okruhu V. Levého k jaskyni Klácelka. Pod Čertovými hlavami nás rázcestník viedol ďalej po modrej turistickej značke. K jaskyni to mal byť necelý 1 km. Stúpanie bolo o čosi miernejšie ako pri výstupe na Čertovy hlavy. POZOR však na skalné priepasti po stranách chodníka! Sú hlboké a pri menšej nepozornosti môže bláznejúce sa dieťa do nich rýchlo spadnúť. Trasa je aj tu výborne značená a do 0:30 h sme dosiahli náš druhý cieľový bod – jaskyňu Klácelku. Jaskyňa nie je voľne prístupná verejnosti, dá sa však do nej nahliadnuť. My sme mali šťastie na otvorené mreže a mali sme možnosť prezrieť si ju aj zvnútra. Nejde však o klasickú jaskyňu dlhú niekoľko metrov a plnej netopierov. Je to len taká „diera“, kde sa do sýtosti sochár Levý vybláznil. Nájdete tu vytesaných rytierov, kráľa, škriatkov, erb jaskyne, vlka či dvojkríž. Kamilke aj Alexovi sa v jaskyni veľmi páčilo, dokonca tak, že sa stali jaskynnými väzňami. Za zatvorenou mrežou si to užívali, veď chudák pes nemal inú možnosť, len bláznivý nápad svojej malej kamarátky akceptovať. Niekto ju musí strážiť…

Modrá turistická značka pokračuje aj ďalej (chvíľu sme aj po nej pokračovali, ale nakoniec sme sa vrátili Pod Čertove hlavy, odkiaľ sme pokračovali obcou Želízy späť na parkovisko.

Bolo to príjemné popoludnie strávené v prírode. Bola som prekvapená, ako Kamilka krásne zvládla chodiť (zastavila sa len na „papú“) 4 km, nebola unavená a statočne po svojich prikráčala až k autu. Vytuhla síce v momente, ako som naštartovala, ale zvládla to na výbornú.

Do tejto oblasti zvanej Kokořínsko sa ešte určite vrátime. Je tu krásne, oblasť ponúka veľa výletových cieľov a máme to aj blízko domov. Už sa teším na budúce…

 

 

Web: https://www.obeczelizy.cz/zajimavosti

Východzí bod: autobusová zastávka v obci Želízy

 

Cieľový bod: Čertovy hlavy a jaskyňa Klácelka

 

 

 

Fotogaléria: