Starohutský vodopád Stará Huta

Hodnotenie

V pekelných horúčavách, kedy sa ortuť teplomeru lenivo šplhá k 35 °C, si snáď každý kladie otázku: „Kam vypadnúť trochu sa schladiť?“ Na výber je buď kúpalisko (kde je v tom momente milión ľudí) alebo les. My sme si vybrali druhú variantu.

Už ako dieťa som trávila každé prázdniny na horách, kam sme chodievali na chalupu. Vždy bola cítiť tá „zima“, ktorú so sebou priniesla nadmorská výška. Každý stupeň bol poznať naproti tomu, pred čím sme utekali z juhu Slovenska. A bolo to cítiť aj dnes.

Kam teda ujsť pre horúčavou? Aby to bolo max. do hodiny cesty autom, aby to zvládla Kamilka i babička, aby sme mali kde nechať auto a zároveň, aby to boli už hory. Blúdiac po mape som narazila na Starohutský vodopád.

Navigácia nás doviedla do mesta Nová Baňa, kde bol smer k vodopádu pekne značený. Obec Stará Huta je akýmsi predmestím Novej Bane v Štiavnických vrchoch (okr. Žarnovica). Prešli sme popri kostole, bývalej krčme až sme narazili na zaparkované autá na čistinke neďaleko autobusovej zastávky. Inde v obci nezaparkujete! Buď sú to súkromné pozemky (o tabule vyhrážajúcimi sa odťahom nie je núdza) alebo by ste zaparkovali niekomu rovno pred bránou. Asi 300 metrov sme prešli po hlavnej ceste (chýr o chodníkoch do tohoto zabudnutého kúta ešte nedorazil) a narazili sme na dom s veľkým nápisom Vodopád 300 m so šípkou hore. Hneď vedľa bola pre istotu aj žltá turistická značka. Vedeli sme, že sme správne 🙂 Na hlavnej ceste dajte POZOR, zvlášť keď máte so sebou malé dieťa aj psa – cesta je veľmi frekventovaná.

Žltá turistická značka nás viedla popri chalupách do lesa. Pokles teploty bol príjemný, išlo sa v pohode po lesnej cestičke. Trasa je nenáročná a k vodopádu aj krátka, neprekonáva značné výškové rozdiely.

Cesta od domu s nápisom k vodopádu trvala 20 minút iba mierne do kopca. Alex sa vyšantil, hľadal si konáre na obhrýzanie, Kamilka ho naháňala a ani sme veľmi nefuneli. Vodopád je počuť o trochu skôr ako je vidieť. Nečakajte nič obrovské. Voda padá z výšky 4 m a keďže je leto, obdobie sucha, tak nie je ani on vo svojom „živle“. Najkrajší býva na jar, keď sa vyššie v horách topí sneh, vtedy znásobí svoj objem. Okolo vodopádu strmo hore pokračuje žltá turistická značka ďalej (ale to je už iný výlet).

V cieli na nás čakala info tabuľa o vodopáde, piknikové miesto (stôl a dve lavice) a veľký odpadkový kôš. Musím pochváliť domácich, o toto miesto sa naozaj príkladne starajú, aby bol les čistý. Kamilka – majster provianťák – bola samozrejme hladná, tak sme si vychutnali romantiku na pozadí so zurčiacim vodopádom.

Cesta späť bola príjemnejšia ako pre babičku tak aj pre Kamilku. Nie je to prudko dolu kopcom, ale príjemná prechádzočka na 15 minút pomalej chôdze.

Aspoň na jedno popoludnie sme unikli zo slnkom rozpáleného juhu. Kam sa chodíte v lete schladiť Vy?

 

 

Web: priamy odkaz neexistuje

Východzí bod: obec Stará Huta

 

Cieľový bod: Starohutský vodopád

 

 

 

 

Fotogaléria: