Levický hrad Levice

Hodnotenie
Prázdniny u babičky sme poňali v duchu „Poznávaj svoj okres“ a s týmto mottom sme sa vybrali na výlet do okresného mesta Levice. Okolo levického hradu jazdím roky, ale nikdy som ho nenavštívila. Nebol čas, dôvod, nálada, stále sa niečo našlo. Rozhodla som sa zmeniť to!

Keďže sa hrad nachádza priamo v meste a je jeden z mála hradov, kam sa nešliape do kopca, dá sa ideálne zaparkovať pod hradbami v ulici Kálmána Kittenbergera. Parkovanie je úplne bezproblémové, ale parkovisko s vyznačenými čiarami nehľadajte. Parkuje sa pod stromami klasicky v jednosmernej ulici, čo som vítala v horúcom letnom dni.

Cesta na hrad trvá so skoro 2 ročným dieťaťom ani nie 10 minút, normálnou chôdzou 5 min. Prejdete popri Obchodnej akadémii a dostanete sa na most cez potok. Toto bola kedysi vstupná brána do hradu a bol tu padací most. Privítala nás veľká vstupná ceduľa popisujúca históriu hradu.

Po vstupe na nádvorie hradu som zostala prekvapená, aký je hrad zachovalý, rozlohou veľký a s udržiavaným nádvorím ako stvoreným pre príjemné prechádzky s dieťaťom v kočíku alebo len na posedenie. Ruch mesta tam takmer nepočuť, sú tu všade lavičky s odpadkovými košmi, na jednej strane nádvoria je letný amfiteáter využívaný predovšetkým cez leto na kino pod šírym nebom alebo hradné slávnosti či koncerty; na opačnej strane v hradnej bašte nájdete príjemnú kaviareň. Sem sa však s kočíkom žiadna mamička nedostane, vedú sem strmé schody. Na nádvorí sme sa cítili naozaj príjemne, Kamilke sa páčilo, že môže veselo behať a preliezli sme každý kút.

Levický hrad patrí pod správu Tekovského múzea v Leviciach, ktoré sídli priamo v areáli hradu. Vstupné stálo 2 Eurá pre dospelých (my sme boli 3 dospelí a jedno dieťa) a Kamilka išla ako obyčajne zadarmo. Expozícia ponúkala síce prehliadku bez výkladu, ale bola nám k dispozícii slečna, ktorá dohliadala na hladký priebeh návštevy. Chápem…, Kamilka je tvor zvedavý a určite by rada vyliezla na nejakú starožitnosť. Keďže však ja nezaostávam vo zvedavosti, mala som aspoň k dispozícii niekoho, koho som sa mohla pýtať a že tých otázok sa niekoľko našlo 🙂 Videli sme expozície: Archeológia (tu sme objavili niekoľko vecí aj z nášho rodného mesta), História hradu, Spoločenský život, Cechy, Ľudový odev, Fotodokumentáciu August 1968 (z tohoto som mala až husiu kožu, ten strach, ktorý sa vtedy podarilo vyvolať bol z fotiek cítiť aj dnes) a Históriu lekárnictva. Posledná zmienená bola doslova a do písmena fantastická! Starodávna lekáreň zachytená presne tak ako ju poznáme z historických filmov. Slovom DOKONALÁ! Svorne sme sa zhodli na tom, že sa nám z celej prehliadky páčila najviac.

Ku hradu patrí hradný park rozprestierajúci sa pod hradbami. Je tu aj detské ihrisko, ktoré sme však už nenavštívili, keďže Kamilka bola značne ubehaná, uchodená, unavená a ospalá.

Levický hrad ma milo prekvapil a rozhodla som sa spoznávať svoj okres a kraj do konca pobytu u babičky a podniknúť ďalšie výlety v tomto regióne.

A čo Vy? Ako dobre poznáte svoj okres?

 

 

Web: http://www.muzeumlevice.sk/

Východzí bod: ulica K. Kittenbergera, Levice

 

Cieľový bod: Tekovské múzeum Levice, Levický hrad

 

 

 

 

Fotogaléria: